Diljska obilaznica “Tri jezera” u jednom danu, 6. listopada 2024.

U nedjelju, 06.10.2024. petero Diljevki (Vida, Jasmina, Mihaela, Martina i Željka) i tri Diljevca(Dalibor, Ivan i Ilija) krenulo je u hodanje Diljskom obilaznicom, tj. “Stazom tri jezera”, u dužini od 47 kilometara. Krenuli su od Doma još za mraka, u 5:30 i prošli Petnju, Pljuskaru preko Donjeg Slatinika do Degmana i Sovskog jezera gdje su napravili veću pauzu a tamo ih je dočekao kolega logističar s vodom i vrućim štrudlama od borovnica. Potom su krenuli preko Čardaka do Ljeskovih voda a onda nazad preko Čapljevika i Rastušja do Šume Striborove i naposljetku su došli nazad do Doma nešto iza 19 sati navečer. Nije bilo lako, noge su već bile teške i umorne ali zato su ih u Domu dočekale palačinke i uz kratki odmor oko 19:30 su već svi bili kod kuće. Posebno veseli činjenica da su od osmero hodača njih petero(Vida, Jasmina, Mihaela, Željka i Dalibor) po prvi puta odhodali jednu od najtežih jednodnevnih obilaznica u Hrvatskoj. Umor prolazi, zadovoljstvo ostaje!

Izlet: Od Premužića do Štampara, 6. listopada 2024.

Protekle nedjelje održan je 4. Memorijalni pohod „Od Premužića do Štampara“, na južnim obroncima Dilja povrh Oriovca. Sve je započelo u centru Oriovca na Trgu hrvatskog preporoda, gdje su ljubazni domaćini iz Hrvatskog planinarskog društva Gojzerica – Podružnica Oriovac dočekali svoje goste i počastili ih tradicionalnim planinarskim doručkom. Diljevaca je bilo 5.

Prije polaska na staze, nazočnim planinarima obratili su se Karlo Tomljenović, općinski vijećnik i organizator, Zoran Ivezić, voditelj podružnice i organizator, Matija Jošić, predsjednik Općinskog vijeća te Višeslav Turković, predsjednik HPD Gojzerica Požega.

Kako je ovaj pohod osmišljen da poveže lik i djelo dva hrvatska velikana Ante Premužića i Andrije Štampara, stazom su povezali Oriovac i Brodski Drenovac. Ante Premužić je poznati hrvatski graditelj, autor poznate Premužićeve staze na Velebitu, rođen je i odrastao u Slavonskom Kobašu naselju u općini Oriovac, dok je Andrija Štampar zdravstveni djelatnik svjetskog glasa, rođen u Brodskom Drenovcu koji je tada pripadao Brodskom kotaru isto kao i Oriovac.Kako bi što bolje dočarali život „glavnih junaka“, vodiči Karlo Tomljenović i Zoran Ivezić odveli su planinare do Štamparove bašče i crkve svetog Dimitra te ih vratili najljepšim dijelom Dilj gore s kojeg se pruža odličan pogled na Slavonski Kobaš, Motajicu i Oriovačke ribnjake. Ekipa je bila veoma šarolika ali podosta vesela i živa, tako da smijeha i dobrog raspoloženja nije ni malo nedostajalo. Po povratku u Oriovac nastavilo se ugodnim druženjem. Za kraj dana slijedilo je zatvaranje pohoda i dodjela zahvalnica, a nakon toga rastanak u dobrom raspoloženju.

1. izlet Sekcija Mladih planinara brodskih škola, 25. rujna 2024.

U srijedu 25.09.2024. g. kod Doma smo ugostili 40-tak učenika brodskih osnovnih i srednjih škola (OŠ Ivana Brlić Mažuranić, OŠ Dragutin Tadijanović, Klasična i Gimnazija Matija Mesić) s njihovim nastavnicima. Nakon uvodnog upoznavanja i pozdrava slijedilo je kratko predavanje o planinarstvu i dobrobiti planinarstva psihologinje Klasične gimnazije Josipe Ćosić, a nakon toga zajednička fotografija i šetnja Brodskim Vinogorjem. Za prvi puta bilo je predviđeno hodanje od oko 2 sata od Doma Đuro Pilar do Šume Striborove i antene, a vodiči su bili Siniša Damjančić i Goran Bašić. Goran je u pauzi kod Šume Striborove mlade planinare upoznao s osnovnom planinarskom opremom. Slijedeći izlet kojemu se veselimo planiran je u PP Papuk.

IV. memorijalni pohod Dr. Andrije Štampara, 31.08.2024.

Gradsku vrevu i vrućinu, klimatizirane prostore i lude ljetne provode u gradu zamijenili smo kampiranjem na zapadnom dijelu Dilja, na Viljevu.
Dio ekipe krenuo je pješice iz Brodskog Drenovca do vrha Viljevo (287m), a dio je došao autima do gore. U blizini planinarske kuće Viljevo podigli smo kamp.
Do polaska na noćni pohod uživali smo u dobrom društvu uz rock glazbu, kobasice, kolače..
Uživali smo u pogledima na Dilj i grad Pleternicu s jedne strane i na Motajicu, BiH s druge strane.
Pohod kružnom obilaznicom započeo je u 20h i trajao do 23h.
Nakon mrak mrak pohoda uživali smo u večeri i disco atmosferi na otvorenom.
Iznenađenje večeri je bio astro party. Nebo je bilo izrazito vedro i bez svjetlosnih zagađenja tako da smo se nauživali u pogledima “prostim okom” i kroz specijalizirani dalekozor.
Buđenje u prirodi daleko je ljepše i skladnije negoli u našim kockicama za boravak.
Sa sobom smo ponijeli nova saznanja o važnosti i veličini ove obilaznice, o radu svjetske ličnosti dr. Andrije Štampara, o važnosti zdravlja, o važnosti očuvanja prirode, o zviježđima na nebu i o još mnogočemu.
Pohvala organizatorima i domaćinima jer nam ništa nije falilo i za opuštenu atmosferu prožetu zdravim humorom. 👏👏👏👏👏

Izlet: Motajica, 7. srpnja 2024

U nedjelju 07.07.2024. u ranim jutarnjim satima okupili smo se kod Colloseuma i krenuli put Motajice, sada već tradicionalno na slet u organizaciji kolega planinara iz PD “Videta” Srbac. Ove godine dočekala nas je malo drukčija, ponešto zahtjevnija i teža staza od manastira Osovica koja je bila dodatno otežana vrućim i sparnim vremenskim uvjetima. Ipak, svih dvadesetak Diljevki i Diljevaca odradilo se turu bez većih problema. Ono što se nije mijenjalo ni ove godine je gostoljubivost naših domaćina koji su nas i ove godine počastili vrućim grahom i pitom od jabuka te hladnim pićima i lubenicom. Uvijek nam je drago da u gostima budemo lijepo primljeni a kod kolega iz Srbca to je sad već postalo pravilo. Na povratku smo zastali u Derventi na kavu i u večernjim satima se svi sretno vratili u Brod pod vodstvom našeg vodiča Željka Markovića.