Velebit – markacija Premužićeve staze

19- 22. 6. 2026
Velebit – markacija Premužićeve staze , najviši vrh srednjeg Velebita Šatorina 1624m/nv
Trideset osam dragovoljaca Dilj gore i ove godine obavilo je markacija Premužićeve staze od Alana do Ograđenice.
Petak jutro glavnina ekipe krenula je pa uz opušteno putovanje sretno stigla na Mrkvište. Ostatak je stigao navečer pa smo bili kompletni i spremni za akciju.
Subota prekrasan dan, motorka i porušena stabla, škare za makiju i grmove pokraj staze, te kistovi boje i naravno vrijedne ruke radili su punom parom .
Petnaestak kilometara najljepšeg dijela staze i pogleda na otoke do iduće godine uređeno je za sve one koji uživaju hodajući najpoznatijom stazom Velebita.
Zadovoljni i odmorni u nedjelju smo prešli u drugi planinarski dom te se uputili na Šatorinu , najviši vrh srednjeg Velebita . Dan topao , uspon stalan ali ekipa zagrijana pa uz manje pauze eto nas do vrha. Ponosni na našeg desetogodišnjeg žirića Lorena koji je bez po muke , zabavljajući nas zajedno s nama ispenjao svoju prvu planinu.
Kršten propisno i dobivši kuma svojim radošću zarazio je i nas.
Ponedjeljak jutro , svakom po volji . Dva kombija ka moru na brzinski kupanac , pa laganini starom cestom put Broda.
Neki u goste , neki na Zavižan…Posao obavljen , užitak uspona i lijepih pogleda doživljen. Do iduće godine adio Velebite.
Jasminka Janković

Mount Teide 3718 m (Tenerife) 4.-8.lipnja 2026.

Prije naše velike avanture, odlučili smo napraviti jednu malu – ali pametnu – probu.
Mount Teide (3718 m) na otoku Tenerife – kao test tijela, glave i odnosa prema visini.

Kao i uvijek, planina i propisi ne puštaju gore bez muke. Noćni pokušaj uspona nam je propao – doslovno su nas vratili nakon što smo ispenjali trećinu puta. Pokušali smo do vrha i žičarom, ali zbog jakog vjetra taj dan nije radila.

I dalje ne odustajemo i krećemo na pohod ispočetka – “never give up” pristup. 💪

Cijelim usponom pratio nas je jak vjetar, prodorno sunce i miris sumpora iz vulkanskog tla.
Svatko je visinu doživio na svoj način, ali svi smo sve uspjeli savladati i svi smo stali na vrh. Dobili smo upravo ono po što smo došli – iskustvo koje se ne može ni isplanirati ni pročitati, nego samo osjetiti.

Nagradili smo se posjetom ZOO Loro Parque, prošli kroz fascinantne vulkanske krajolike i slikovita sela, a za kraj se okupali u Atlantiku. 🌊

Fascinirao nas je cijeli otok – kao živa razglednica prirodnih sila planeta.

Sad znamo više. O sebi, o planini i o onome što nas čeka.
Sljedeća stanica – Kilimanjaro. 🏔️✨
Jasmina Bašić

U ime PD Dilj Gora neka Vas prati vedar duh,zajedništvo i snaga koju ste gradili tijekom priprema. Želimo siguran uspon,dobro vrijeme, uspješan dolazak na krov Afrike i sretan povratak kući, bogatiji za iskustvo koje će Vas pratiti cijeli život.Jer vrh je trenutak, a cijelo putovanje je ono što ostaje!
🏔️⭕🍀🥾🍀⭕🏔️

Dani zove

Vikend iza nas prepun je aktivnosti i izleta članova Dilj gore.
Nas deset jučer se odazvalo pozivu PD “Granaš”, Štrepci BiH na njihovu tradicionalnu manifestaciju “Dani Zove” .
Po oblačnom i tmurnom vremenu stigli smo pred planinarski dom Sveti Bernard gdje smo uz srdačnu dobrodošlicu i okrepu krenuli na ponuđene dvije staze . Odabrali smo dužu u trajanju tri sata pa uz laganu kišicu koja je na sreću kratko trajala prohodali lijepom Majevicom. U povratku smo se podružili s domaćinima i ostalim gostima te pojeli odličan grah , zapjevali i zaplesali. Kako smo još planirali svratiti u Brčko na poznate palačinke , pozdravili smo se s domaćinima i krenuli put Brčkog. Lijepi trg i fotografija za uspomenu , te pravac slastičarna s poznatim palačinkama, kratka šetnja po gradu i u kasno poslijepodne preko Save domu svome .
Lijepa šetnja i susreti sa dragim prijateljima sa obronaka Majevice već su postali tradicija.

 

 

 

 

 

Opća planinarska škola

Početkom ožujka 2026. godine započela je Opća planinarska škola u organizaciji PD Dilj gora. Okupilo nas se tridesetak polaznika željnih novih znanja, iskustava i planinarskih izazova. Od samog početka vladala je odlična atmosfera, a zajedničko druženje brzo je stvorilo veselu i složnu ekipu.
Predavanja su, uz zanimljivo gradivo, bila ispunjena šalama, dosjetkama i pozitivnom energijom. Naši predavači i vodiči uložili su mnogo truda kako bi nam svoje znanje prenijeli na zanimljiv i pristupačan način, na čemu im od srca zahvaljujemo. Tijekom škole svatko je od nas naučio nešto novo i stekao vrijedne vještine koje će nam koristiti na budućim planinarskim pohodima.
Poseban dio škole bili su izleti, gdje nije nedostajalo smijeha, dobrog raspoloženja i pravog planinarskog duha. Učili smo orijentaciju, vezanje čvorova, izradu bivaka i snalaženje u prirodi, a uz iskusne i strpljive vodiče obišli smo Dilj goru i Papuk. Školu smo uspješno priveli kraju završnim izletom na Klek te obilaskom Ogulina i kanjona Kamačnik, koji će svima ostati u lijepom sjećanju.
Svečana dodjela diploma protekla je u veselom i ponosnom ozračju te je bila kruna jednog prekrasnog zajedničkog iskustva. Ova škola donijela nam je ne samo osvojene vrhove i diplome, nego i ljubav prema planini, zajedništvu i samom putu.
No, ovo nije kraj — ovo je tek početak našeg planinarskog puta. Pred nama su novi vrhovi, obilaznice, druženja i radne akcije koje će nas nastaviti povezivati.
Planina nas uči upornosti, zajedništvu i hrabrosti da uvijek napravimo još jedan korak dalje, a planinarenje nije samo dolazak na vrh, već svaki korak, svaki pogled, svaki razgovor i svaki trenutak proveden u prirodi. Neka nam ova škola bude poticaj da nastavimo istraživati, učiti i pomicati vlastite granice — jer najljepše avanture tek su pred nama.
Zato nabacite osmijeh na lice, ruksak na leđa i krenimo zajedno u nove pohode s ekipom Sabljozubih vjeverica! 🐿️⭕🥾🎒🥾⭕🐿️
Martina Jambrešić

Belišćanski podravski pješački put

Jučer se nas dvanaest diljevaca odazvalo pozivu naših prijatelja planinara HPD Belišće na njihov godišnji tradicionalni pohod.
Dobrodošlica naravno uz planinarski doručak , pozdravni govor te smo se uputili na ponuđene dvije staze od 3 i 5 sati hoda .
Staze uglavnom kroz šumu i hladovinu uz Dravu , tek mali dio kroz polja plodne podravske ravnice . Uz rijeku Dravu i hladovinu ugodna šetnja bez komaraca 😅 i dolazak na prekrasnu pješćanu plažu koja je dostupna samo hodom . Netaknuta debela naslaga pijska , kao nekad na našem Poloju . Oduševili smo se tom prizoru, a kasnije izašavši iz hlada šume i nakon sunčanih koraka obradovali hladovini i miru svetišta Sv. Ane .
Po povratku kod planinarskog doma dočekali su nas odličan grah i domaći slasni kolači. Hrana hladni napitci i hladovina , i mi kao da nismo ni hodali .
Zabavili smo se uz odličnu živu glazbu , malo i zaplesali. Zahvalili domaćinima na prekrasnom danu i dobrodošlici , odličnoj organizaciji i u predvečerje zaputili put Broda.
Hvala HPD Belišće na divnom danu i do viđenja 🏞️.

Mosor ❤️

Produženi prvomajski vikend na Mosoru protekao je u dobrom društvu, toplom vremenu ali s naletima bure. Kameni Mosor nas je oduševio svojom surovošću i prekrasnim pogledima. Kamen po kamen uspjeli smo ispenjati vrhove Veliki Kabal, Ljubljan i Debelo brdo. Dio ekipe je jedan dan odvojio za istraživanje Splita, a dio za ferate. Uvijek je uživancija umočiti barem noge, nakon zahtjevnog hodanja, u more. Neki su bili i hrabriji pa su se i okupali. Izlet smo završili u Omišu.

Od Ivane do Tadije, 2026

450 uzvanika na 15. tradicionalnom pohodu.

U nedjelju 19. travnja 2026. održan je planinarski pohod u slavu i čast književnicima Ivani Brlić-Mažuranić i Dragutinu Tadijanoviću. Deset planinarskih društava iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, školarci Opće
planinarske škole, “Diljski žirevi”, izviđači, članovi dvije brodske udruge, učenici i učitelji iz brodskih osnovnih škola, brojni građani, obitelji s djecom i kućnim ljubimcima, doprinijeli su neopisivo lijepim prizorima pred
planinarskim domom “Đuro Pilar”.

Druženje je počelo uz planinarski doručak, kruh i sve vrste namaza, čaj, kavu i veselo čavrljanje sudionika.
Štandovi s ponudom planinarskim majica, bedževa, dnevnika, privjesaka, prijavama društava i podjelom kupona za čobanac radili su punom parom. Naša planinarka Dobrila, ljubiteljica cvijeća, kao i svake godine
besplatno je dijelila svoje cvjetne lončanice, a veliki broj ugodno iznenađenih sudionika rado je izabralo cvijetak za uspomenu. Nakon govora predsjednika i uputa vodiča o stazama, pohod je mogao početi.

Naši licencirani vodiči pripremili su vodstvo na tri planinarske staze. Kraćom kružnom stazom se hodalo od planinarskog doma prema ljetnikovcu obitelji Brlić – Brlićevca preko antene do planinarskog doma. U dvorištu obitelji Brlićevac turistički vodič Vesna Pudić predstavila je zanimljivosti o životu i stvaranju i književnice Ivane.
Sudionici koji su odabrali srednju stazu krenuli su sa sudinicima kratke, a zatim se od Brlićevca zaputili prema Šumi Striborovoj te su se vratili do doma. U Šumi Striborovoj brodska pjesnikinja Vlatka Sofrenović-Navijalić iz
svojih zbirki pjesama pročitala je nekoliko pjesama u kojima veliča prirodu Dilj gore.
Odvažni sudionici su se na najdužoj stazi nakon Brlićevca zaputili prema Svetoj Petki te prema Rastušju.
Nakon vodstva u rodnoj kući Dragutina Tadijanovića gdje su sudionici čuli mnoge zanimljivosti o životu i radu našeg književnika, zaputili su se prema Šumi Striborovoj do planinarskog doma.

Oni koji su izabrali najdužu stazu krenuli su prvi, a za njima i sudionici druge dvije grupe. Prepuna Popovićeva šumica utihnula je, a žamor se prelio na obronke Vinogorja prema Brlićevcu, prvoj postaji vesele i povelike
povorke. Nama, logistici preostalo je da se pripremimo za povratak, podjelu besplatnog ručka i kolača koje su ispekle naše vrijedne planinarke.

U ranim poslijepodnevnim satima pojavile su se i prve grupe hodača sa najkraće staze, a zatim u kraćim i dužim pauzama i ostali. Tako je podjela hrane tekla glatko, nije bilo većih zastoja niti čekanja. Nakon ukusnog
čobanca slasni raznovrsni kolači ugodno su iznenadili sve prisutne. Uz ponudu hladnih tekućih osvježenja i plesnjake na terasi ponuda je bila zaokružena, a atmosfera izrazito vesela.
Pohvale su stizale sa svih strana, za organizaciju, vođenje, ponudu, uslugu, ljepotu okoliša, a najbolji dokaz za uspješnost manifestacije je da se nikome nije žurilo kući. U kasno poslijepodne pred domom i u Popovićevoj
šumici još uvijek je bilo mnoštvo ljudi. Slike su to koje je teško opisati riječima, a koje nas kao organizatore čine ponosnima. To je odraz našeg zajedništva, suradnje, dobre volje, čuvanja okoliša, promicanja hodanja,
promicanja književnosti… Ljubav je to prema našem zavičaju, veličanstvenoj prirodi, a nadasve prema ljudima jer za njih je ovo sve i osmišljeno!
Za nas planinare organizatore nedjeljni prizori su slike koje iz sjećanja nećemo skoro zaboraviti. Sreća, ponos i zadovoljstvo uslijedili su nakon tjedana i tjedana priprema, planiranja svakog detalja, telefonskih poziva,
dogovora oko logistike, čišćenja planinarskih staza, uređenja okoliša doma, uklanjanja starih stabala i sadnje novih mladica, zamjene dotrajalih klupa i stolova…Iskustvo i savjeti naših starijih planinara koji su 2011. godine započeli ovu manifestaciju, uvelike su pomogli i pojednostavili organizaciju.

Kratki video o veseloj atmosferi možete pogledati na instagram profilu Planinarsko društvo Dilj gora, Slavonski Brod.

Hvala na osiguranju HGSS Stanici Slavonski Brod!

Hvala prijateljima planinarima iz: Srbca, Brčkog, Vinkovaca, Našica, Bosanskog Broda, Požege, Belišća, Pleternice i Feričanaca!

Hvala Odredu izviđača “CHVOR”, SF Skupini Orion, Folklornom ansamblu Broda, Osnovnim školama “Vladimir Nazor” i “Antun Mihanović” te Turističkoj zajednici područja Slavonski Brod-Posavina!

Na podršci hvala Gradu Slavonskom Brodu i tvrtki TD “Komunlac” d.o.o.!

Hvala svim udrugama, organizacijama, donatorima i pojedincima koji su bili dio stvaranja ove velike divne priče!

Od srca hvala svima koji su sudjelovali i podijelili s nama dobre vibre!

Vidimo se do godine!

Od Ivane do Tadije 2026

Dragi planinari, građani, prijatelji i svi ostali zainteresirani,
pozivamo Vas na naš tradicionalni 15. pohod “Od Ivane do Tadije”.

Okupljanje je 19. travnja 2026. kod planinarskog doma “Đuro Pilar” od 9:00 do 9:30 sati.

Obilazimo 3 planinarske staze:

  • KRATKU
    Planinarski dom-Brlićevac-antena-Planinarski dom
    Vrijeme hodanja staze cca 2 sata s pauzama.
  • SREDNJU
    Planinarski dom-Brlićevac-Šuma Striborova-Planinarski dom
    Vrijeme hodanja staze cca 4 sata s pauzama.
  • DUGU
    Planinarski dom-Brlićevac (ljetnikovac obitelji Brlić) – Sveta Petka (izvor i izletište) – Rastušje (rodna kuća Dragutina Tadijanovića) – Šuma Striborova-Planinarski dom
    Vrijeme hodanja staze cca 6 sati s pauzama.

Poslije hodanja slijedi druženje uz hranu i piće ispred Planinarskog doma.

RAZLOZI ZBOG KOJIH BI TREBALI DOĆI NA POHOD:

  • Planinarenje zahtijeva značajan fizički napor, bez obzira radi li se o laganim šetnjama po stazama ili izazovnim usponima. Takav napor potiče oslobađanje endorfina, prirodnih
    kemikalija u mozgu koje djeluju kao prirodni analgetici i poboljšavaju
  • Zvuk vjetra i ptica, susret sa životinjama, miris svježeg zraka i vizualna ljepota prirode mogu smanjiti osjećaj stresa i tjeskobe. Povezanost s prirodom pomaže vam da se osjećate
    smirenije i ispunjenije što u konačnici dovodi do boljeg mentalnog zdravlja.
  • Planinarenje često zahtijeva pažnju na stazu, teren i okolinu. Primorani ste biti svjesni svakog koraka i prepreke na putu. Ovakva visoka koncentracija potiče stanje uma pri kojemu zaboravljate na svoje svakodnevne brige i probleme, a prisutnost u sadašnjem trenutku može vam pružiti mentalnu jasnoću.
  • Planinarenje često nudi različite izazove, uključujući uspone, spuštanja i prepreke na stazi.
    Uspješno savladavanje izazova kao što su usponi, spuštanja i prepreke može značajno povećati vaše samopouzdanje i samopoštovanje.

Radujemo se Vašem dolasku!

44. papučki jaglaci

Ispratili smo jučer još jedne, 44 -te “Papučke jaglace”. Manifestaciji u čast proljeća na obroncima Papuka u velikom broju kao i uvijek, prisustvovalo je preko šezdeset diljevaca . Brojne staze i mogućnosti hodanja po lijepom Papuku , dobra organizacija i druženje uz muziku i susrete društava iz cijele Hrvatske ono je što je postala tradicija koja se ne propušta.
Nakon slavonskog doručka i pozdravnih govora, već je svatko od nas odabrao jednu od 7 ponuđenih staza . Veselo smo se razmilili na sve strane brda i obronaka. Staza jaglaca, Jankovac , Trišnjica, Mališćak, Češljakovački vis…
Stotine planinara , šetaća, obitelji s djecom , mladi , stariji , svi poletno i proljetno spremni za tek probuđeni Papuk i njegove jaglace .
Šuma na mjestima puna srimuša. Prekrio i utabane staze pa gazimo po njemu, a zrakom se širi njegov osebujni miris.
Hodalo se tri, pet , šest sati..neki i osam . Hodalo se , smijalo, oblačilo, skidalo, gledalo u nebo , odmaralo među golim krošnjama, nazdravljalo i slatko jelo.
Šuma, srimuš, jaglaci, ljudi , djeca , šuštanje lišća pod nogama , veselje i trenuci opuštanja i zaborava svakodnevice.
Poslijepodne naravno muzika , pjesma , ples i okrepa pred planinarskim domom Lapjak.
Umorni ali veseli i zadovoljni, smireni nakon dobrih vijesti o našem članu koji je zatrebao liječniku pomoć, krenuli smo kući put Broda.
Do novih 45 -tih jaglaca, čeka nas puno lijepih izleta, a i naših Diljskih staza koje nas nestrpljivo čekaju.
Jasminka Janković