Dani zove

Vikend iza nas prepun je aktivnosti i izleta članova Dilj gore.
Nas deset jučer se odazvalo pozivu PD “Granaš”, Štrepci BiH na njihovu tradicionalnu manifestaciju “Dani Zove” .
Po oblačnom i tmurnom vremenu stigli smo pred planinarski dom Sveti Bernard gdje smo uz srdačnu dobrodošlicu i okrepu krenuli na ponuđene dvije staze . Odabrali smo dužu u trajanju tri sata pa uz laganu kišicu koja je na sreću kratko trajala prohodali lijepom Majevicom. U povratku smo se podružili s domaćinima i ostalim gostima te pojeli odličan grah , zapjevali i zaplesali. Kako smo još planirali svratiti u Brčko na poznate palačinke , pozdravili smo se s domaćinima i krenuli put Brčkog. Lijepi trg i fotografija za uspomenu , te pravac slastičarna s poznatim palačinkama, kratka šetnja po gradu i u kasno poslijepodne preko Save domu svome .
Lijepa šetnja i susreti sa dragim prijateljima sa obronaka Majevice već su postali tradicija.

 

 

 

 

 

Opća planinarska škola

Početkom ožujka 2026. godine započela je Opća planinarska škola u organizaciji PD Dilj gora. Okupilo nas se tridesetak polaznika željnih novih znanja, iskustava i planinarskih izazova. Od samog početka vladala je odlična atmosfera, a zajedničko druženje brzo je stvorilo veselu i složnu ekipu.
Predavanja su, uz zanimljivo gradivo, bila ispunjena šalama, dosjetkama i pozitivnom energijom. Naši predavači i vodiči uložili su mnogo truda kako bi nam svoje znanje prenijeli na zanimljiv i pristupačan način, na čemu im od srca zahvaljujemo. Tijekom škole svatko je od nas naučio nešto novo i stekao vrijedne vještine koje će nam koristiti na budućim planinarskim pohodima.
Poseban dio škole bili su izleti, gdje nije nedostajalo smijeha, dobrog raspoloženja i pravog planinarskog duha. Učili smo orijentaciju, vezanje čvorova, izradu bivaka i snalaženje u prirodi, a uz iskusne i strpljive vodiče obišli smo Dilj goru i Papuk. Školu smo uspješno priveli kraju završnim izletom na Klek te obilaskom Ogulina i kanjona Kamačnik, koji će svima ostati u lijepom sjećanju.
Svečana dodjela diploma protekla je u veselom i ponosnom ozračju te je bila kruna jednog prekrasnog zajedničkog iskustva. Ova škola donijela nam je ne samo osvojene vrhove i diplome, nego i ljubav prema planini, zajedništvu i samom putu.
No, ovo nije kraj — ovo je tek početak našeg planinarskog puta. Pred nama su novi vrhovi, obilaznice, druženja i radne akcije koje će nas nastaviti povezivati.
Planina nas uči upornosti, zajedništvu i hrabrosti da uvijek napravimo još jedan korak dalje, a planinarenje nije samo dolazak na vrh, već svaki korak, svaki pogled, svaki razgovor i svaki trenutak proveden u prirodi. Neka nam ova škola bude poticaj da nastavimo istraživati, učiti i pomicati vlastite granice — jer najljepše avanture tek su pred nama.
Zato nabacite osmijeh na lice, ruksak na leđa i krenimo zajedno u nove pohode s ekipom Sabljozubih vjeverica! 🐿️⭕🥾🎒🥾⭕🐿️
Martina Jambrešić

Belišćanski podravski pješački put

Jučer se nas dvanaest diljevaca odazvalo pozivu naših prijatelja planinara HPD Belišće na njihov godišnji tradicionalni pohod.
Dobrodošlica naravno uz planinarski doručak , pozdravni govor te smo se uputili na ponuđene dvije staze od 3 i 5 sati hoda .
Staze uglavnom kroz šumu i hladovinu uz Dravu , tek mali dio kroz polja plodne podravske ravnice . Uz rijeku Dravu i hladovinu ugodna šetnja bez komaraca 😅 i dolazak na prekrasnu pješćanu plažu koja je dostupna samo hodom . Netaknuta debela naslaga pijska , kao nekad na našem Poloju . Oduševili smo se tom prizoru, a kasnije izašavši iz hlada šume i nakon sunčanih koraka obradovali hladovini i miru svetišta Sv. Ane .
Po povratku kod planinarskog doma dočekali su nas odličan grah i domaći slasni kolači. Hrana hladni napitci i hladovina , i mi kao da nismo ni hodali .
Zabavili smo se uz odličnu živu glazbu , malo i zaplesali. Zahvalili domaćinima na prekrasnom danu i dobrodošlici , odličnoj organizaciji i u predvečerje zaputili put Broda.
Hvala HPD Belišće na divnom danu i do viđenja 🏞️.

Mosor ❤️

Produženi prvomajski vikend na Mosoru protekao je u dobrom društvu, toplom vremenu ali s naletima bure. Kameni Mosor nas je oduševio svojom surovošću i prekrasnim pogledima. Kamen po kamen uspjeli smo ispenjati vrhove Veliki Kabal, Ljubljan i Debelo brdo. Dio ekipe je jedan dan odvojio za istraživanje Splita, a dio za ferate. Uvijek je uživancija umočiti barem noge, nakon zahtjevnog hodanja, u more. Neki su bili i hrabriji pa su se i okupali. Izlet smo završili u Omišu.

Strahinjščica

Uspon na Strahinjščicu preko Jelenskih pećina, strm ali s prekrasnim pogledom na dolinu i mnoštvom proljetnica uz put. 🥾⚘️
Zatim odmor, osvježenje i sunčanje na terasi planinarske kuće na Strahinjčici prije polaska na Sušec. ⭕️
Hvala Miro Klasiček iz Planinarsko Društvo Strahinjčica Krapina što si nam otvorio dom i rehidrirao. 😍
Od vrha Sušec neumorna petorka je nastavila hrptom pa su se spustili do PD Radoboj dok su se ostali vratili do PK Strahinjčica i spustili do auta i zatim put Radoboja.
Sutradan kupanje i relaksiranje u Termama Jezerčica.

Izvanredna izborna skupština 2026

U Planinarskom domu “Đuro Pilar”, Slavonski Brod održali smo izvanrednu izbornu skupštinu.
Kroz 4 godine predsjednik Siniša Damjančić i upravni odbor vrijednim radom postigli su mnogo za naše društvo. Iza sebe ostavili su organizaciju i provedbu raznih akcija, planinarskih pohoda s odraslima i djecom, suradnju s lokalnim vlastima i udrugama, planinarskim društvima diljem Hrvatske i Hrvatskim planinarskim savezom. Učinili su mnogo za obnovu našeg doma, a neumorno su radili i na svečanostima povodom obilježavanja 100 godina planinarstva u Slavonskom Brodu. Hvala im na svemu!
Nakon govora i izvještaja predsjednika, izvještaje o radu za prethodnu godinu podnijeli su voditelji sekcija: čuvari planinske prirode, rad s djecom, markacisti i vodiči te blagajnica društva.
Dodijeljena su priznanja dugogodišnjim članovima za aktivan doprinos i volontiranje u društvu.
Novi predsjednik društva Petar Grubić predstavio je program rada za mandatni period od 2 godine. Jednoglasno je izglasan za novog predsjednika PD Dilj Gora.
Našem Petru, vodiču A standarda, pripravniku B standarda i čuvaru planinske prirode želimo puno uspjeha i da s lakoćom izvršava svoju funkciju!

Članarina 2026.

Drage planinarke i planinari,

Članarina za 2026. će se prikupljati uplatom na račun Društva:
IBAN: HR0723400091110816943
opis plaćanja ČL. 2026. – IME I PREZIME ČLANA
Cijene članarina ostaju iste kao i protekle dvije godine:
• 20 EUR (dvadeset eura) za seniore – plava članska markica,
• 15 EUR (petnaest eura) za umirovljenike – crvena članska markica,
• 10 EUR (deset eura) za djecu i mladež – zelena članska markica.
Potencijalne buduće članove pozivamo da nam se obrate na E-mail: pddiljgora@gmail.com