Međunarodni dan planina

U organizaciji parka prirode Papuk i PU Slavonski planinari, jučer smo obilježili međunarodni dan planina izletom pod nazivom
“Izlet u nepoznati Papuk “
“Dva puta do Jankovca”.
Okupili smo se u Slatinskom Drenovcu te nakon prigodnog planinarskog doručka i uvodne riječi organizatora krenuli za nas neuobičajenim stazama put Jankovca.
Dvije ponuđene rute od tri i pet sati , podjednaki broj planinara na svakoj , krenuo je obroncima tmurnog i maglenog Papuka.
Mokra šuma, magla na momente vrlo gusta , ne previše blata i uz kraće pauze obje grupe sretno su stigle na cilj.
Na Jankovcu iako kasna jesen i tmurno dani , živo. Planinari se sa svih strana u toplom domu, predahu , uz hranu , napitke razgovor i zagrijavanje za povratak.
Dan je kratak pa se za dana valjalo vratiti do polazne točke.
Bilo je to posljednje obilježavanje Međunarodnog dana planina u organizaciji Parka prirode Papuk. Do godine netko drugi će preuzeti organizaciju ovog za sve planinare važnog i posebnog dana.
Ko će to biti vidjet ćemo. Neka nova planina i neka nova ekipa koja bude imala dovoljno entuzijazma , volje i želje pozvati ljubitelje planina na pohod, šetnju, uspon , druženje sve u čast svim planinama naše planete.

155 kontrolnih točaka

Danas su (13.12.) u Zagrebu naši članovi Siniša Damjančić i Nikola Krešić primili Najviše priznanje Hrvatskog planinarskog saveza za obilazak 155 kontrolnih točaka Hrvatske planinarske obilaznice, Josip Zubak Visoko priznanje za 125, dok je Martina Koropatnicki primila posebno priznanje za obilazak 100 KT-a. Dodjela je i ovoga puta održana na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu u Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj.
Hrvatska planinarska obilaznica (HPO) je najveća i ujedno najpopularnija planinarska obilaznica u Hrvatskoj. Otvorena je 14. svibnja 2000. prigodom obilježavanja 125. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj. Kontrolne točke HPO-a su najatraktivniji hrvatski vrhovi, a jedine kontrolne točke koje nisu vrhovi su Alpinistička zbir¬ka u Zavičajnom muzeju u Ogulinu te Horvatove stube na Med¬vednici. HPO ima šest stupnjeva priznanja, a naši Siniša i Nikola zaslužili su svih 6 priznanja: brončana, srebrna i zlatna značka te posebno, visoko i najviše priznanje. Čestitamo!

Pohod u sjećanje na Lojzu

Za nama je godišnjica od kada Zdravko Ećimović, svima znan kao Lojza, više nije s nama.
Želimo da bršljan zaborava ne prekrije stope koje je ostavio za sobom. Barem ne tako brzo.
Na mjestu gdje se, sunčanog nedjeljnog jutra, 8. rujna 2024., razdragana kolona sudionika 72. Dana slavonskih planinara zaustavila da kratko odmori na putu prema Pljuskari i kružno oko jezera Petnja, Lojza se oprostio od ovozemaljskog života.
Naglo mu je pozlilo… prst sudbine bio je ipak jači od svih nastojanja spašavatelja i prijatelja da nam Lojzu vrate…
Prijatelji iz PD Dilj gora su odlučili ovdje postaviti spomen ploču i urediti malo odmorište.
Pohod u sjećanje na Lojzu održan je u nedjelju, 14. rujna 2025. Kod Jezera Petnja okupila se družina od pedesetak prijatelja iz 5 društava da odaju počast i nastave putem kojim je i Lojza namjerio – od Jezera Petnja do Pljuskare pa dalje kružno nazad.
Glasno se razmišlja da ta nakana postane trajna i ponavlja se idućih godina, godina koje dolaze …

Počivao u miru, neprežaljeni prijatelju !

Planinari PD Dilj gora, PD Zanatlija i PU Slavonski planinari

Cvrcka

Vikend za dušu, pluća i dobar apetit! 🌿😁
U subotu smo planinarili kroz čudesni kanjon rijeke Cvrcke (BIH), gdje nas je kroz prirodne ljepote vodio naš vodič Željko – čovjek koji bolje poznaje teren nego mi vlastite ormare. Staza je bila prava razglednica: stijene, šuma, bistra rijeka..
Nakon hodanja otišli smo u smještaj gdje su nas dočekali naši domaćini kojih je dio bio sa nama i na stazi. Hrana odlična, društvo još bolje, a večer smo proveli uz gitaru, pjesmu i onaj osjećaj kad ne znaš jel ti ljepše u srcu ili pod nepcem. 🎶❤️
U nedjelju smo posjetili slap na rijeci Ilomskoj – prirodni spektakl koji teško stane u fotografiju. Voda koja se razlijeva preko stijena, mir, svjež zrak… idealno mjesto da zaboraviš sve obaveze, barem na trenutak. 💦🌿
Za kraj – riblji restoran koji nas je potpuno osvojio. Hrana toliko dobra da je razgovor za stolom stao… jer su svi bili zauzeti – vilicama 🐟🍽️ Konobar je prekinuo tišinu i pitao Ogija koje pivo želi a odgovor je bio – VELIKO 😁
Zaključak: izlet za pamćenje – savršen spoj prirode, dobre ekipe i još boljih domaćina.
Jedva čekamo sljedeću avanturu na “Crćku”!

Markacija Velebit, 19.-22. lipnja 2025.

Planinarsko društvo Dilj gora i ove je godine svoju obavezu markacije Premužićeve staze od Alana do Ograđenice odradilo u potpunosti i sa zadovoljstvom.
Krenuli smo u četvrtak ujutro i kako mi uvijek radimo lagano putovali Banijom , Gorskim kotarom , Likom .
Pazariše, zadnja civilizacija i
dvadeset devet diljevaca veterana i nekoliko novih koji su prvi puta imali prilike sudjelovati u markaciji , uz obavezno snabdijevanje vodom na izvoru Štirovača stiglo je na Mrkvište.
Smještaj, roštilj , dogovori , pjesma uz vatru, noći su na Velebitu hladne.
Petak je dan za markaciju Premužićeve staze.
Podijeljeni u tri skupine krenuli smo na svoje dionice .
Od Ograđenice šumovit je dio pa je ekipa sa motornom pilom i jačim rukama naravno .
Ostali od Alana oboružani škarama za živicu , većim manjim , mačetama. Raslinje koje je izraslo u protekloj godini uklanja se samo onoliko koliko smeta prohodnosti staze. Nema previše posla pa u šetnji i uživanju u velebilju i u pogledima prema otocima stižemo do mjesta koje zovemo “kafić”. Zgodni dio staze s hladovinom mjesto je gdje se svi susrećemo, odmaramo i naravno pijemo kavu ,a u povratku prema Alanu dečki rješavaju preostala stabla sa staze.
Vrijeme naklonjeno i svi raspoloženi i zadovoljni obavljenim poslom stigli smo do planinarskog doma Alan naravno na jedno Velebitsko .
Subota u jutro po planu uspon na Veliki Kozjak i Obli kuk .
Poslije doručka kratka vožnja do polazišta i pred nama je uspon do kojeg vodi staza kroz šumu ,neprestani ali ne preteški do pred sam vrh.
Kameni dio treba savladati rukama i nogama pa se štapovi ostavljaju i nastavlja se uspon svim udovima.
Na vrhu zadovoljstvo , pogledi na bezbroj Velebitskih vrhova , prekrasnih vidika.
Bilo je i onih koji su prvi puta ispenjali planinu na Velebitu pa se sigurno taj doživljaj pamti do kraja života.
Obli kuk je bio u blizini pa iako prilično zahtjevan većina nas se odlučila na uspon. Opet ruke i noge , uz oprezne poglede , što zbog zahtjevne planine što zbog poskoka po kojima je ovaj vrh poznat , uspješno smo svi stigli na vrh , odmorili i otkrili stazu koja vodi dole na drugoj strani vrha tako da nismo morali natrag istim putem.
Spustili smo se do ceste i uputili se na Lubenovac , prekrasnu zaravan na kojoj smo zatekli mnoštvo krava i teladi. Psi čuvari i pastir uvjerivši se da nismo opasni družili su se s nama do dolaska naših vozača i u rano poslijepodne ponovno smo kod doma na Mrkvištu.
Navečer druženje , pjesma , ples . Područje bez signala i mobitela , opuštanje pod zvjezdanim nebom uz logorsku vatru , mjesto daleko od civilizacije svima nama je zajednička potreba.
Tamo smo bez briga , problema i stresa. Tamo smo ekipa, planinarska obitelj.
Nedjelja je dan za povratak doma po izboru . Neki prema moru na kupanje neki na usputne destinacije , Kupu , Koranu , svatko je imao svoj plan.
Zajednička fotografija i razlaz uz zadovoljstvo i ispunjenost duha i tijela. Prebrzo prođoše tri dana na prelijepom Velebitu.
Jasminka Janković

Diljske lisice: Akcija “Solidarno za naš SPP”, 11. svibnja 2025.

Na današnjoj markacističkoj akciji “Solidarno za naš SPP” sudjelovalo je 12 markacista iz 5 slavonskih planinarskih društava. Markirana i uređena je dionica Slavonskog planinarskog puta od Čelikovića do Pljuskare(422) koja će se hodati 25. svibnja ove godine. Planinarsko društvo Dilj gora bilo je domaćin ove akcije pošto se navedena dionica nalazi na području markacističke nadležnosti našeg društva. Ujedno zahvaljujemo i HGSS Stanica Slavonski Brod na pruženoj logističkoj podršci i ustupanju terenskog vozila koje je olakšalo provođenje akcije.