Izlet: Rab i uvala Zavrtanica, 29. rujna-1. listopada 2023.

Što reći na kraju još jednog jesenskog obilaska “Upoznajmo svoje otoke.” Krenuli smo s Krkom, prošle godine Cres i Lošinj, ove Rab.
Treću godinu prati nas izvrsno vrijeme, divni vidici, odlična organizacija i naravno mi spremni za nove vrhove, staze, poglede i druženja.
Kad imate stare i nove, mlađe i starije, iskusne i neiskusne, ekipu od 52 hodača, morate imati i veliku ljubav i entuzijazam sve to organizirati i svima biti pravi i na usluzi.
Velik je to posao i odgovornost i samo ogromna volja, tolerancija i iznad svega zajedništvo koje nas veže i drži na okupu daju poticaj našim vodičima da nam organiziraju ovakve prekrasne izlete .
Hvala im od srca i svima koji hodaju – prije, sada i ubuduće…
Prirodu i ljepote ove naše domovine ne vidjeti i ne doživjeti kroz njene posebnosti, korakom, usponom, silaskom, pogledom… nama je nezamislivo.
Mi hodamo, znojimo se, umorimo se, zapitkujemo koliko još do vrha… ali uporni smo, jer volimo, jer je to naš stil života, jer je priroda, hodanje, brdo, planina, more, horizonti ono što nas ispunjava u pravom smislu riječi.
Nakon cijelog dana hodanja nema mjesta umoru…
Kad misliš da više ne možeš, možeš… bez fešte i druženja navečer, pjesme i plesa nije zaokružen ciklus…
Tek tada je ispunjen cilj… Hodati, družiti se, biti obitelj…
Samo istinski ljubitelji ustraju i traju.. i trajat će…
Do idućeg otoka, brda, planine… Dilja… eto nas sigurno, opet i opet… i opet 🤗❤️
Jasminka Janković

Obavijest DPO Tri jezera

Dragi planinari, ovogodišnji pohod Diljskom planinarskom obilaznicom koji smo planirali 26. i 27.8.2023. na žalost moramo odgoditi.

Zbog nedavnog olujnog nevremena na stazama je jako puno srušenog drveća i većina staza je neprohodna. Diljevci su u ovom kratkom vremenu od oluje imali 7 akcija čišćenja putova, no unatoč tim naporima nemoguće je svih 50tak km trase pohoda očistiti do planiranog datuma, a da bi staze bile prohodne i sigurne za planinare.

Nastavljamo s akcijama na našim putevima i vidimo se na DPO slijedeće godine!

Planinarski pozdrav!

Siniša Damjančić

6. izlet MPŠ: Strmac, 20. svibnja 2023.

Ove subote naši školarci iz Male planinarske škole, kao i ostali Žirevi i roditelji bez problema su napunili autobus spremni za još jednu avanturu. Ovaj puta nas je bilo „samo“ pedesetak, koliko stane u autobus. Sada smo, malo za promjenu, psunjarili. Uputili smo se u goste dragim susjedima– HPD „Strmac“ Nova Gradiška. Domaćini su nas poveli u ugodnu šetnju kroz prelijepu šumu oko izletišta Strmac uređenom poučnom stazom „Šumskim putevima Strmca“. Šumska staza prati potok Šumetlicu kroz guste šume, livade i proplanke te preko blata za razvijanje motorike. A poslije šetnje slijedi prava poslastica i izazov. Domaćini su nam omogućili penjanje po umjetnoj penjačkoj stijeni. Neki su krenuli hrabro, neki se ustručavali, a neki bome i bojali. No hrabra srca su prevladala strah i uživala u penjanju, neki i po više puta. Ima tu odličnih budućih penjača, bravo svima. Iako ih je stijena izmorila, mogli bi oni tako još dugo, ali vrijeme je bilo za poći kući. Do nekih novih avantura i krajolika jer priroda zove.
I veliko hvala našim domaćinima HPD „Strmac“ Nova Gradiška što su našim malim Žirevima ovaj dan učinili nezaboravnim.
Posebno hvala domaćinima Ivani, Tanji i Tomi 😃

Od Ivane do Tadije, 23. travnja 2023.

Za razliku od nekoliko prethodnih godina jučer je prekrasan sunčani dan izmamio tristotinjak raspoloženih hodača. Od Ivane do Tadije hodalo se pod vedrim nebom , po izboru, dužom ili kraćom stazom .
Pristigli su nam gosti iz trinaest planinarskih društava, obitelji s djecom , male planinarske škole, organizirani školarci s učiteljima …
Društvo je bilo šaroliko, svih generacija i uzrasta.
I ove godine dijelile se se cvjetne lončanice, a u ponudi je bila i polovna planinarska oprema za odrasle i djecu.
HGSS je imao svoj štand te predstavio svoju opremu na zadovoljstvo i veliki interes prisutnih .
Prodavali su se planinarski dnevnici, bafovi, majice ….ponude svakojake .
Nakon toplih napitaka , masnog, te kruha i pekmeza , ukusnih orehnjača i makovnjača slijedio je pozdravni govor dobrodošlice.
Dužu stazu izabrali su dobri i iskusni hodači i svi oni koji vole više sati hoda, dok su šetači i mali planinari te obitelji s djecom uživali u kraćoj ali ne manje interesantnoj.
Kod ljetnikovca Ivane Brlić Mažuranić mogla se čuti zanimljiva priča iz Ivaninog života, a u rodnoj kući Dragutina Tadijanovića crtice iz života našeg Tadije. U šumi Striborivoj veselje za djecu , oslikani Ivanini likovi.
Pri povratku sve je dočekao izvrsni grah, te ponuda napitaka i slastica i naravno glazba naših muzikaša.
Umorne ali zadovoljne sudionike bilo je užitak vidjeti za stolovima uz dobru hranu i piće u druženju i razgovoru, a na livadi deke sa mnoštvom djece u igri i smijehu.
Krasan prizor koji se ne viđa svaki dan .
Tako smo uz veselu graju priveli kraju još jednu našu manifestaciju zadovoljni reakcijama sudionika . Pohvale za trud i organizaciju nama su veliko zadovoljstvo i poticaj za buduće susrete.
Hvala svima koji su sudjelovali i uveličali naš tradicionalni pohod, a ostali imaju priliku do godine .
Vidimo se iduće godine . 🏞️

ERASMUS+ projekt u našem Domu, 16. ožujka 2023.

Danas smo u našem domu ugostili sudionike ERASMUS+ projekta. Uz nastavnike iz brodske Srednje škole Matija Antun Reljković, sudjelovali su i nastavnici iz partnerskih europskih škola: Lycée professionnel de l’Yser, Francuska, Sredno opshtinsko uchilishte Gjorche Petrov, Sjeverna Makedonija, IIS Francesco Orioli, Italija, Springwood High School, Velika Britanija, Dahlmannschule Bad Segeberg, Njemačka, ukupno oko sedamdeset sudionika .
Cilj je projekta poboljšati socijalnu uključenost osoba starije životne dobi u život zajednice kroz umjetnost i socijalnu pravdu, te osnažiti vezu između starije i mlađe generacije kroz obrazovne aktivnosti i razmjenu primjera dobre prakse.
Planinarsko društvo Dilj gora je jedna od najvećih i najaktivnih zajednica na ovim prostorima, a u sklopu društva su brojni umirovljenici i osobe starije dobi.
Nekoliko naših planinara iz te skupine dočekalo je drage goste te je naša članica i prekaljena planinarka Marica Petričević govorila o društvu , aktivnostima i simbiozi mlađih i starijih članova kako kroz izlete, pohode, tako i kroz radne akcije društva. Bilo je naravno i pitanja o našim aktivnostima. Najzanimljivija je bila činjenica da imamo članove raznih dobnih skupina i da svi zajedno hodamo brojnim stazama i osvajamo vrhove , kako u Hrvatskoj tako i u drugim zemljama.
Nakon ugodnog razgovora krenulo su u šetnju od Doma do antene, šume Striborove i kružno natrag do doma.
Uz prigodnu šetnju i poglede na grad koji su se povremeno ukazivali vratili smo se do doma uz zakusku odmorili na suncu , zahvalili na druženju i ugodno provedenom vremenu .
Bila nam je čast ugostiti goste iz cijele Europe i zadovoljstvo što je naše još malo 100 godišnje društvo dobilo ovakvu prigodu da prezentira svoj rad i simbiozu starijih i mlađih planinara.
Jasminka Janković