Izlet: Zimski Zavižan, 12-14. siječnja 2024.

Prošlog vikenda se hodalo po Sjevernom Velebitu.
UPOZORENJE‼
Tekst koji slijedi je napisao suputnik ChatGPT, za one koji nisu upućeni to je jezični model temeljen na umjetnoj inteligenciji, što ni u kojem slučaju ne umanjuje doživljaj naših planinara. Kako se to kaže kod nas:”Svaka mu je na mjestu!” Pročitajmo! 😳
Trodnevno planinarenje po Velebitu bilo je nezaboravno iskustvo ispunjeno izazovima, prekrasnim pejzažima i ugodnim druženjem.
Vrijeme nam je bilo naklonjeno, sunčano s prekrasnim snježnim pokrivačem.
Pravi pothvat bio je uspon na Mali Rajinac. Hodajući kroz debeli sloj snijega, izazov je bio orijentirati se u bijelom pejzažu tražeći markacije koje je prekrio snijeg.
Osjetili smo i snagu bure koja nam je na momente prkosila, ali osjećaj borbe s prirodom dao nam je dodatnu snagu i ponos.
Svaki trenutak proveden u divljini Velebita bio je poseban. Osjećali smo mir i spokoj hodajući kroz netaknutu prirodu, a istovremeno smo se osjećali malenima pred veličanstvenim pejzažem. U večernjim satima, u toplini planinarskog doma, dijelili smo priče i dojmove s drugim zaljubljenicima u planinarenje.
Trodnevno putovanje po Velebitu nije samo bilo fizičko iskustvo, već i duhovno putovanje koje nas je povezalo s prirodom te s drugim ljudima. Svi smo napustili Velebit s ispunjenim srcima, sjećanjima na prekrasne vrhove i osjećajem postignuća nakon uspješnog planinarenja u zimskim uvjetima.

U 9 kod Doma: Grižići – Lovčić, 14. rujna 2024.

I danas smo bili….naravno 😊🚶🚶
Neko negdje. Hodalo se po Velebitu , Papuku, Novljanskim brdima . Aktivno kao i uvijek.
Nas dvadesetak ostali smo na svojim stazama i ove nedjelje izabrali onu koju ne hodamo često.
Grižići polazište – cilj Lovčić, sela u srcu Dilja …
Lovčić, idilično selo iz daleka gledajući sa okolnih brda.
U selu pustoš.
Iz jednog se dimnjaka dimilo, u dva tri dvorišta tragovi života..
Slika i prilika današnjih sela, pogotovo onih daleko od urbanih sredina.
Podaleko od ulaza u selo
crkvica sv. Martina na groblju. Sagrađena u 12 stoljeću…, obnovljena , groblje uređeno .
Rekla bi narodna po koricama se knjiga poznaje ..
No knjigu ne čini omot …
Na žalost sela danas prečesto čine groblja..
Daleko je više bivših nego sadašnjih.
Tišina, napuštene kuće, tek pokoji znak života i mi kao prolaznici krajevima kojima sve manje koraka.
Dilj , njegova sela i mi kao svjedoci . Prirode , krajolika , naselja koja izumiru .
A mi, mi ćemo još dugo, nas ima i bit će dok god je ljubitelja koraka , šume, brda , kamena , visine , snijega i na kraju i blata . Jer, to je naše blato. Da ga nitko ne gazi kome bi služio onaj znak na planinarskoj stazi.

Poziv na kandidiranje za vodstvo PD „Dilj gora“

 

Temeljem odluke Upravnog odbora PD „Dilj gora“ dana 04.12.2023. godine o održavanju Izborne skupštine, pozivam zainteresirane članove na kandidiranje za vodstvo Društva u mandatnom razdoblju 2024. – 2028. godina.

 

Kandidat za funkciju Predsjednika PD „Dilj gora“ treba predložiti i kandidate za funkcije:

  • Dopredsjednika plus sedam članova Upravnog odbora,
  • Predsjednika i dva člana Nadzornog odbora,
  • Predsjednika i dva člana Suda časti,
  • Tajnika,
  • Likvidatora i
  • Blagajnika

Kandidati za sve funkcije i tijela društva moraju biti članovi PD “Dilj gora“ sa plaćenom članarinom za tekuću godinu, poslovno sposobni i punoljetni.

Kandidat za funkciju Predsjednika PD „Dilj gora“ treba priložiti Program rada za naredni četverogodišnji mandat.

Zainteresirani kandidati trebaju predati kandidature do 01.02.2024. god. u tajništvo Društva. Obrazac za prijavu kandidatura može se preuzeti kod tajnice Društva, na redovnom sastanku u PD Đuro Pilar, četvrtkom u 19h.

Pristigle kandidature će razmotriti Upravni odbor PD „Dilj gora“ 06.02.2024. god. i ukoliko ispunjavaju uvjete iz ovog poziva, Upravni odbor će o tome donijeti zaključak i pripremiti prijedlog za glasovanje na Skupštini koja će se održati 10.02.2024. god.

 

U Slav. Brodu, 10.01.2024.

PREDSJEDNIK PD „DILJ GORA“

Siniša Damjančić

Poziv: Vinkovo u Brodskom Vinogorju, 21. siječnja 2024.

Dragi planinari,
PD Dilj gora u ovoj godini obilježava 100g organiziranog planinarstva u Slavonskom Brodu. Tim ćemo povodom organizirati brojna događanja, a jedno od njih je suorganizacija manifestacije Vinkovo u Brodskom Vinogorju 21. siječnja, na koju Vas ovim putem pozivamo.
Okupljanje je u nedjelju 21.01., između 8:30h – 9:00h kod PD Đuro Pilar, a nakon toga je polazak na dvije staze u trajanju od 2 ili 3 sata hoda po Brodskom Vinogorju. Usput stajemo na posvećivanje vinograda Vinarije Stanić i kod Ljetnikovca obitelji Brlić.
U prilogu je program cijele manifestacije. Vidimo se!
Planinarski pozdrav!
Siniša Damjančić

Sv. Stjepan na Pljuskari, 27. prosinca 2023

Drugi dan Božića. Netko blaguje , netko ide u goste ili goste dočekuje , a netko se poželi prirode i potrošiti koju kaloriju.
Otvoren dom, nas dvadesetak uz čestitke i jutarnju kavu dogovorili smo iz kojih pravaca ćemo na našu Pljuskaru .
Punih ruksaka spremnih nogu uz prekrasno jutro koje ne odaje doba godine.
Skidanje prvog sloja odjeće već prije pokreta kod antene u Vinogorju.
Grad obasjan suncem ispraća nas u šumu koja samo po šuštanju lišća pod nogama i golim granama odaje da je kalendarski zima.
Blata minimalno , mi u majicama hodamo na drugi dan Božića.
Ne pravimo puno ni duge pauze. Šalimo se u hodu svi sa svima , tempo je primjeren mogućnostima.
Na Pljuskari živo. Već nas ekipa od Glogovice čeka s vatrom, naravno.
Prazne se ruksaci , stolovi prepuni…
Nude se kolači, razmjenjuju francuske, pečenja…napitci…
Standardno svi bi se riješili tereta ali svi smo razumljivo pretjerali…
Naiđoše i biciklisti koji isto tradicionalno na drugi dan Božića voze turu preko Dilja. Počastili smo ih , poljudikali s njima, a njihovim odlaskom i mi smo se polako spremili za povratak .
Istim putem nazad zamalo u rekordnom vremenu stigli do antene .
Kod doma naravno još koju pametnu pred rastanak, pjesma uz našeg harmonikaša,ostaci kolača, dogovori.
Sunčani dan u prirodi , aktivnosti , druženje, naše je uobičajeno rado provedeno vrijeme kad smo i ako smo u mogućnosti..
Planinarski pozdrav i pridružite se , vrijeme u prirodi nije nikad izgubljeno vrijeme.🌲….

Kutjevačko Martinje, 5. studeni 2023.

Krenuli smo jutrom obasjani suncem i optimizmom iako je prognoza bila šarolika. Kutjevo i Martinje svake godine nas u manjem ili većem broju mami ali tradicija je tradicija , kako god vrijeme nije obećavalo.
Naši gosti iz Kneževa koji su spavali u našem domu i s kojima smo se večer prije prekrasno podružili i
nas dvadesetak stigli smo na Trg graševine dok je se sunce još nije dalo oblacima.
Dobro pa smo odmah zauzeli poziciju koja nam nekako svake godine nepisanim pravilom privuče izglancane gojzerice.
Štand vinarije Ivanović baza za malo kruha masti , čaja, kave , nakoso iz ruksaka i bili smo spremni za pokret.
Ali tamni oblaci približili su se brže nego smo uspjeli dobar doručak zaliti crnim ili bijelim sokom od grožđa.😉
Sastavilo se nebo i zemlja , a mi pod punom opremom kabanica i kišobrana . Masa od tisuće planinara pod šatorom, ispod štandova čeka polazak na stazu.
Kako se nebo nije vedrilo tako je i voditeljica mijenjala najave pokreta i rute hodanja.
Na kraju ipak ne obeshrabreni dio hodača krenuo je na jednu jedinu stazu .
Šuma je ovaj puta ostala bez društva mnoštva planinara ali je kružna tura kroz vinograde spasila tradiciju.
Oko podne sunce se izborilo za sve nas pa je dobar dio naše ekipe krenuo na vidikovac .
Vinkomir nas je dočekao okupan suncem i mnoštvom drugih planinara i šetača koji su dolazili , prolazili , s nama pjevali , slikali se i razmjenjivali pozive za neka buduća druženja.
Dobro ugrijani suncem , prekrasnim pogledom, druženjem s mnoštvom planinarskih društava krenuli smo natrag na trg.
Pjesma , ples , susreti , pozivi u goste , smijeh i nazdravljanje uz dobra vina i još bolje ljude na trgu se kao i uvijek izuzetno veselo do dugo u noć obilježilo još jedno Kutjevačko Martinje.
Jasminka Janković