Dodjela diploma polaznicima OPŠ, 24. svibnja 2024.

U petak 24.05.2024. službeno smo završili s Općom planinarskom školom 2024 podjelom diploma polaznicima. Ukupno 31 školarka i školarac primili su zaslužene diplome nakon dva mjeseca izleta, predavanja i završnog ispita. Diplome su uručili voditelji Goran i Siniša a polaznici su im se odužili prigodnim darovima. Nakon podjele diploma uslijedila je večera, kolači a zatim zabava uz glazbu i druženje do kasnih sati. Nadamo se kako je ovo početak a ne kraj druženja s našim novim školovanim planinarima. Čestitke i hvala svima i vidimo se!

Dan hrvatskih planinara, 25.-26. svibnja 2024.

Ovaj je vikend kao i uvijek u proljetnom razdoblju bio bogat našim aktivnostima na raznim događanjima.
Nas šest diljevaca u subotu smo se uputili na Bilogoru na dane Hrvatskih planinara.
Lijep dan i planinarski dom Kamenitovac na obroncima Bilogore dočekao je hodače iz cijele Hrvatske .
Tradicionalni doručak i prijave društava, tri staze u ponudi i mnoštvo ljubitelja hodanja .
Izabrali smo stazu koja je imala tri kontrolne točke kako bi oni koji vode planinarske dnevnike sakupili pečate i dobili zasluženu značku.
Staza oko četiri sata hoda, predjeli se izmjenjuju.
Najmanje šume, više asfalta i pitomih Bilogorskih sela i livada. Ipak lijep krajolik a devedeset i devet ljudi uz poglede , razgovore i šalu dvanaestak km u čas prešli i taman na grah i okrijepu u rano popodne stigli.
Susreti s dragim prijateljima iz drugih PD , dogovori i pozivi i polako smo se uputili prema autima.
Plan je bio posjetiti jos neke kontrolne točke koje su nam bile usput .
Anin dom i najviši vrh Bilogore Stankov vrh, svoje su mjesto našli u dnevnicima, a mi smo Podravskom magistralom i pauzom za kavu u Slatini u predvečerje sretno stigli doma.
Jasminka Janković

OPŠ 2024. – predavanje HGSS D.Mlinarić, 25. travnja 2024.

Večeras je održano pretposljednje predavanje u sklopu Opće planinarske škole 2024. Gost predavač bio je naš dragi kolega planinar Dražen Mlinarić , inače gorski spašavatelj HGSS Stanica Požega i vodič – instruktor. Govorio je o Osnovama spašavanja i Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja. Predavanju su nazočili gotovo svi školarci a sudeći po dobrom raspoloženju i predavača i školaraca samo predavanje možemo smatrati vrlo uspješnim i nadamo se kako će se neki od školaraca jednog dana uključiti u nešto od najboljeg što naša domovina ima – HGSS – Hrvatska gorska služba spašavanja .
U nedjelju se okupljamo od 8 do 8:30 kod Doma, kada krećemo na Petnju. Predviđeno je da s Petnje krenemo na Pljuskaru u 9 sati takozvanom trim – stazom. Vidimo se!

Od Ivane do Tadije, 21. travnja 2024.

Naš godišnji pohod je iza nas.
Vrijeme je poslužilo ,naši dragi prijatelji iz drugih planinarskih društava, te građani Slavonskog Broda , zajedno s nama proveli su krasan dan u prirodi .
Uz besplatni planinarski doručak, napitke i domaće kolače, cvijeće naše Dobrile , štandovi su po prigodnim cijenama nudili asortiman planinarskih majica , šalica, bafova, dnevnika i još koječega iz planinarske riznice i s logom PD Dilj gora.
Mali buvljak rabljene planinarske opreme nudio je raznovrsne stvarčice te je zainteresirao mnoge i našlo se tu za svakog po nešto.
Nakon pozdravnog govora i riječi dobrodošlice te predstavljanje staza , najveća grupa hodača krenula je na najdužu stazu. Za njom i ostali koji su izabrali kraće ture.
Dan prekrasan , temperatura primjerena i eto na padinama Dilja mnogobrojne grupice šetača u čast i slavu našim velikanima.
Po povratku sve je čekao ukusan grah , druženje , okrijepa i naravno naši muzikaši .
Veseli i raspoloženi svi , i oni koji su u kasnim poslijepodnevnim satima stigli s najduže ture stigli su se podružiti i proveseliti .
Svi smo sretni i zadovoljni proveli prekrasan dan na zraku .
Još jednu prigodu Ivani i Tadiji u čast priveli kraju i naravno vidimo se do godine.
J. Janković

OPŠ predavanja, 18. travnja 2024.

Polako se približavamo završnici naše Opće planinarske škole. Večeras smo imali dva predavanja – prvo predavanje o meteorologiji održao je Siniša a zatim nam je čuvarica planinske prirode Josipa Čeliković rekla nešto o zaštiti prirode. Predavanja su kao i uvijek bila dosta dobro posjećena.
U nedjelju se izletom uklapamo u naš godišnji pohod “Od Ivane do Tadije”. Školarci hodaju najdužu stazu – od Doma na Brlićevac, preko Antene i svete Petke na Pribudovac a potom preko Rastušja i Šume Striborove nazad u Dom gdje nas čeka okrjepa i druženje. Nadajmo se dobrom vremenu bez kiše iako nam prognoza baš i nije naklonjena. Vidimo se!

OPŠ 2024. dvodnevni izlet kod Doma, 13.-14. travnja 2024.

Drugi dvodnevni izlet Opće planinarske škole počeli smo u subotu kod našeg Doma gdje smo krenuli s malo čvorologije a nastavili s pokaznom vježbom izrade šumskog gelendera i bivka. Nakon toga bilo je vrijeme za malo druženja uz roštilj a kada se dobro smračilo krenuli smo u noćni pohod na Šumu Striborovu čime su završile subotnje aktivnosti. Nedjeljni dio izleta bio je rezerviran za Viljevo – oko 8 sati krenuli smo iz doma prema Oriovcu gdje smo ostavili automobile i krenuli markacijom prema odredištu. Vrijeme kao i prošlog vikenda na Papuku – jako toplo, gotovo vruće ali usponi nam nisu zadavali previše problema. Po dolasku na Viljevo čekala nas je Vlasta pa smo odradili praktični dio predavanja prve pomoći gdje je Željko spremno uskočio u ulogu “u(ne)srećenog”. Poslije vježbe čekao nas je Lojzin grah i malo odmora a ubrzo je došlo vrijeme za povratak u Oriovac. Hvala Vlasti na vježbi prve pomoći i vodičima Željku Markoviću i Josipu Krešiću na vođenju ovog dvodnevnog izleta.