U četvrtak 11.04.2024. u sklopu Opće planinarske škole održano je predavanje o orijentaciji. Gost predavač bio je Dubravko Balent – Costa, vodič instruktor HPS-a. Predavanju je nazočio veliki broj polaznika škole.
Ovog vikenda čeka nas drugi dvodnevni izlet. U subotu u 16 sati kod Doma radimo bivak i gelender, vježbamo čvorove a nakon toga s naglavnim lampama do šume Striborove. Kad se vratimo, roštilj i druženje. U nedjelju u 8 kod Doma krećemo autima prema Oriovcu gdje počinje staza za Viljevo a po dolasku na odredište imamo organiziran topli obrok(grah). Putem ćemo odraditi praktične vježbe prve pomoći. Vidimo se!
Kategorija: Nekategorizirano
U 9 kod kod Doma: Čardak, 7. travnja 2024.
OPŠ 5. izlet – Papuk, 6. i 7. travnja 2024.
Prvi u nizu dvodnevnih izleta ovogodišnje Opće planinarske škole opravdao je sva očekivanja, pa i više od toga. Gotovo idealno vrijeme i složna ekipa na čelu s našim vodičima Goranom i Sinišom učinili su da ovaj izlet bude jedan od onih koji će se dugo prepričavati.
U subotu ujutro krenuli smo put Velike gdje smo ostavili automobile i uz malo tjelovježbe za razgibavanje krenuli prema odredišnoj točki, planinarskom domu Jankovac. Put je vodio preko veličkog Starog grada, Tauberovih stijena i Nevoljaša. Po dolasku na Jankovac, smjestili smo se u spavaonice, malo odmorili i obišli okolicu doma Grofovom poučnom stazom. Uslijedila je večera nakon koje je Goran održao prezentaciju lanjskog izleta na Alpe. Aktivnosti su završile oko 21:30 jer smo tada bili već jako umorni i povukli se u sobe na spavanje.
Nedjelja je počela doručkom a potom smo se spakirali i krenuli nazad u Veliku preko Partizanskog groblja i Ivačke glave. Uskoro smo sreli i drage prijatelje iz HPD “Strmac” iz Nove Gradiške koji su također bili na školskom izletu ali u suprotnome smjeru. Na Orahovim vodama nismo mogli izbjeći gostoprimstvo domaćina iako je glavna pauza bila kod planinarske kuće “Mališćak”. Kad smo se odmorili, bilo je vrijeme za završni dio i silazak pored vidikovca preko Turjaka nazad u Veliku gdje smo došli oko 15:30. Bilo je još vremena za kavu i pivo kod veličkih bazena čime smo završili izlet i krenuli nazad u Brod.
Idućeg vikenda također imamo dvodnevni izlet sa spavanjem u našem Domu. Prvog dana u planu je izrada bivka i malo čvorologije nakon čega ćemo odraditi noćni pohod do Šume Striborove pa se podružiti uz roštilj i prespavati u Domu a u nedjelju idemo kod Lojze na Viljevo. Na putu do Viljeva odradit ćemo praktični dio predavanja prve pomoći. Više detalja u četvrtak na predavanju. Vidimo se!

OPŠ dvodnevni izlet na Jankovac, 6. i 7. travnja 2024.
Prvi u nizu dvodnevnih izleta ovogodišnje Opće planinarske škole opravdao je sva očekivanja, pa i više od toga. Gotovo idealno vrijeme i složna ekipa na čelu s našim vodičima Goranom i Sinišom učinili su da ovaj izlet bude jedan od onih koji će se dugo prepričavati.
U subotu ujutro krenuli smo put Velike gdje smo ostavili automobile i uz malo tjelovježbe za razgibavanje krenuli prema odredišnoj točki, planinarskom domu Jankovac. Put je vodio preko veličkog Starog grada, Tauberovih stijena i Nevoljaša. Po dolasku na Jankovac, smjestili smo se u spavaonice, malo odmorili i obišli okolicu doma Grofovom poučnom stazom. Uslijedila je večera nakon koje je Goran održao prezentaciju lanjskog izleta na Alpe. Aktivnosti su završile oko 21:30 jer smo tada bili već jako umorni i povukli se u sobe na spavanje.
Nedjelja je počela doručkom a potom smo se spakirali i krenuli nazad u Veliku preko Partizanskog groblja i Ivačke glave. Uskoro smo sreli i drage prijatelje iz HPD “Strmac” iz Nove Gradiške koji su također bili na školskom izletu ali u suprotnome smjeru. Na Orahovim vodama nismo mogli izbjeći gostoprimstvo domaćina iako je glavna pauza bila kod planinarske kuće “Mališćak”. Kad smo se odmorili, bilo je vrijeme za završni dio i silazak pored vidikovca preko Turjaka nazad u Veliku gdje smo došli oko 15:30. Bilo je još vremena za kavu i pivo kod veličkih bazena čime smo završili izlet i krenuli nazad u Brod.
Idućeg vikenda također imamo dvodnevni izlet sa spavanjem u našem Domu. Prvog dana u planu je izrada bivka i malo čvorologije nakon čega ćemo odraditi noćni pohod do Šume Striborove pa se podružiti uz roštilj i prespavati u Domu a u nedjelju idemo kod Lojze na Viljevo. Na putu do Viljeva odradit ćemo praktični dio predavanja prve pomoći. Više detalja u četvrtak na predavanju. Vidimo se!

Tucanje jaja na Pljuskari, 1. travnja 2024
Uskrsni ponedjeljak rezerviran je tradicionalno za tucanje jaja na Pljuskari .
Kao i uvijek prvo kava u domu i dogovori odakle ko želi hodati .
Išlo se iz svih mogućih pravaca .S Petnje, iz Glogovice i od Antene.
Juniori , seniori, žirevi, bilo nas je na Pljuskari podosta.
Obilje hrane , kolača i najbitnije obojanih jaja.
Apsolutna pobjednica u tucanju jaja bila je Marija Kauk koja nas je sve potukla do nogu i vjerojatno jedina odnijela čitavo jaje kući. 💪🥚😀
Dan pomalo težak i pretopal za ovo doba godine ali mi smo hrabro i postojano u dolasku možda skinuli pokoju kaloriju, koje smo naravno na Pljuskari nadomirili.🥚🍎🍌🍖🥖🍰🍪…
Povrat kod doma gdje su nas dočekali naši muzikaši pa smo uz pjesmu i hladno iz frižidera brzo zaboravili sparinu, južinu i neobično topao Uskrs .😊🏞️
U 9 kod Doma: Rastušje, Čapljevik, Djevojački most 3. ožujka 2024.
Radna akcija kod Doma, 2. ožujka 2024.
Rezime dana – oko 9 smo dočekali gradišćanske školarce s kavom i čajem, a Siniša i Marko su otišli hodati s njima na Pljuskaru. Onda smo mi krenuli s raščišćavanjem glavne sale i pripremom za sutrašnje predavanje OPŠ(slaganje stolica, projektor…), uredila se unutrašnjost doma(podovi, kuhinja, sanitarni čvor..) Od vanjskih radova se trimalo i kosilo, zapalili smo srušeno drvo i korov iza drvarnice, uređivalo se oko žardinjera i cvijeća, a najviše posla bilo je oko četkanja i bojanja ograde na pročelju doma(trajalo je oko 3 sata). Boje je bilo gotovo u kap taman i još jednom hvala Jasmini na doniranoj boji. Dok smo rješavali ogradu ženski dio ekipe je priredio jako dobar ručak koji je svima dobro došao. Poslije smo se još malo podružili i dočekali hodače s Pljuskare. Hvala svima koji su danas sudjelovali.

Vježba prve pomoči SPV Slavonija, 25. veljače 2024.
25.2.2024. u PD Đuro Pilar održana je prva ovogodišnja vježba prve pomoći. Sudjelovalo je 25 vodiča, a iscrpnim predavanjem znanje nam je obnovio i dao odgovore na sve nedoumice licencirani nacionalni instruktor – magistar sestrinstva Marijan Bašić.
Nakon predavanja uslijedile su vježbe pristupa unesrećenom, ABC pregled, reanimacija, zaustavljanje krvarenja, imobilizacija…
Uz pomoć instruktora Marija Perića te instruktorskih asistenata Gorana Bašića i Marije Kelava svi vodiči su uspješno odradili zadane vježbe.

Izlet: Fruška gora, 23.-.25. veljače 2024.
Prošlog smo se petka opremili i pripremili i konačno krenuli na izlet kojem smo se posebno radovali. Opravdano. Bio je to nezaboravan doživljaj.
Od samog dolaska u planinarski dom koji je potrajao malo duže pa smo istražili mjesta i puteve koji baš i nisu bili u ruti putovanja.
Sve je dobro što se dobro završi i Crveni čot, planinarski dom na obroncima Fruške gore naše odredište, dočekao nas je neke prije a neke malo kasnije .
Večera, pjesma , ples i u trenu smo zaboravili lutanja, navigacije i sekiracije.
Subota ujutro oblaci i najava kiše ali mi smo spremni za polazak na stazu.
Dio ekipe ostaje u domu i ide na kraću stazu, a nas ostale čekala je tura koja je zahtjevnija u smislu sati hodanja a i kondicije.
Naši vodiči, domaćini , poveli su nas na obronke prekrasne Fruške gore .
Crvenim srcima označenim stazama koje su kako mi kažemo prepune čas gore čas dole, uspona i silazaka, a kraj staza nepregledna “polja” visibaba , složili smo se neviđeno za sve nas .
Naši domaćini vodili su nas mnogobrojnim obroncima , pokazali nam svoje povijesne znamenitosti. Počastili domaćim delicijama na mjestu s prekrasnim pogledom ,proveli nas kroz turističko termalni kompleks i vratili u dom u sam smiraj dana.
Na povratku već mrak i prekrasan pogled na Novi Sad u nizini.
Cjelodnevni boravak na zraku , u dobrom društvu, aktivno , već pomalo umorni ali zadovoljni i kiša nas je tek poškropila.
Svi na broju , nakon osvježenja uz dobru večeru i iznenađenje od strane domara, odlični muzikaši. Ni traga umoru.
Nakon 36000 koraka , sedam sati aktivnog hodanja, s ljudima koje uz prirodu i hodanje veže prijateljstvo i zajedništvo, umor nestaje.
Opet pjesma , smijeh , prepričavanje anegdota, opušteno kako mi jedino i znamo.
Nedjeljno jutro, pakiranje i polazak za Novi sad.
Sunce nas je dočekalo na Petrovaradinskoj tvrđavi, u gradu lagana šetnja, kavica na korzu.
Dan za opuštanje i sređivanje dojmova. Domaćini koje moram još jednom spomenuti , prekrasni i susretljivi ljudi, maksimalno angažirani opet s nama,… hvala im od ❤️. Nadamo se da ćemo im uskoro moći uzvratiti gostoprimstvo.
Ručak u Novom Sadu i spremni za povratak u stvarnost i svakodnevne obaveze.
Svemu dođe kraj , ali ovaj izlet na Frušku goru svima će ostati u posebnom sjećanju . Još jedan dokaz da ljudskost, susretljivost i ljubaznost nemaju granice.
Jasminka Janković

Izborna Skupština, 10. veljače 2024.
U subotu 10.2. 2024 g. održana je izvještajno – izborna skupština našeg društva.
Za predsjednika PD Dilj gora jednoglasno je ponovo izabran Siniša Damjančić vršitelj dužnosti predsjednika u protekle dvije godine.
Izabran je i upravni odbor koji će iduće 4 godine raditi i donositi odluke na korist i dobrobit društva.
Sve sekcije društva su podnijele izvješća o radu i aktivnostima u protekloj godini .
Markacisti su aktivno tokom cijele godine radili na čišćenju i označavanju brojnih staza, posebno nakon nevremena koje je učinilo ogromne štete u našim šumama.
Čuvari prirode su također bili izuzetno angažirani i upoznali nas sa svojim radom te biljnim i životinjskim vrstama naših krajeva koje je potrebno zaštititi i raditi na njihovom čuvanju.
Vodič Goran Bašić podnio izvještaj svoje sekcije i istaknuo da su svi planirani izleti u protekloj godini i ostvareni. Hodalo se maksimalno na daljim i bližim destinacijama .
Prošle je godine održana i mala planinarska škola te su i u tome vrlo dobro i aktivno sudjelovalo zahvaljujući interesu djece i roditelja koji su se angažirali na izletima MPŠ.
Blagajnica je izvijestila o prihodima i rashodima društva, izdacima vezanim uz izdavanje monografije koja izlazi uskoro prigodom 100 godina postojanja , uplaćenim donacijama i članarinama.
Anita Majetić sastavila je i ove godine ljetopis izleta. Kako imamo dosta novih članova, pogledali smo aktivnosti i pohode u protekle četiri godine kako bi im dočarali slikom sve ljepote naših hodanja koji čekaju i njih u budućnosti.
Zadnja točka su bile dodjele priznanja i zahvalnica najaktivnijim članovima društva u protekloj godini.
Na kraju smo kako je i red odali priznanja našim veteranima i dugogodišnjim članovima za aktivnost dugi niz godina uručivši im zajedničke fotografije svih članova društva.
Kako i priliči , a kako je običaj nakon skupštine slijedila je zakuska i zabava uz izvrsne tamburaše .
Svih generacija i uzrasta ovo društvo može biti zadovoljno i ponosno na svoje članstvo. Naš rad, entuzijazam, zajedništvo, zanimanje za daleke izlete, hodanja po lokalnim stazama , radne akcije, odazivi na pozive drugih društava.
Sve to smo mi , sto godina aktivni planinari PD Dilj gora u planinarskom domu Đuro Pilar u Popovićevoj šumici.
Jasminka Janković





