Markacija: Istočni Dilj, 21 srpnja 2024.

Iako je temperatura ove nedjelje nakon jučerašnjeg osvježenja opet u porastu, Diljske lisice (markacistička sekcija našeg društva) nipošto ne miruju.
Danas smo postavili dva improvizirana stupa s putokazima na potezu između Čardaka i Rajzerovog stola u blizini Prezdanka (privremeno, dok se u sklopu službenog projekta planinarske infrastrukture ne postave metalni stupovi i putokazi) na dijelu naše nove, stokilometarske obilaznice “100 kilometara Dilja” jer “Staza tri jezera” tj. “Diljska obilaznica” u dužini od gotovo 50 kilometara nam očito nije dovoljna, barem onima najspremnijima 😉.

Izlet: Motajica, 7. srpnja 2024

U nedjelju 07.07.2024. u ranim jutarnjim satima okupili smo se kod Colloseuma i krenuli put Motajice, sada već tradicionalno na slet u organizaciji kolega planinara iz PD “Videta” Srbac. Ove godine dočekala nas je malo drukčija, ponešto zahtjevnija i teža staza od manastira Osovica koja je bila dodatno otežana vrućim i sparnim vremenskim uvjetima. Ipak, svih dvadesetak Diljevki i Diljevaca odradilo se turu bez većih problema. Ono što se nije mijenjalo ni ove godine je gostoljubivost naših domaćina koji su nas i ove godine počastili vrućim grahom i pitom od jabuka te hladnim pićima i lubenicom. Uvijek nam je drago da u gostima budemo lijepo primljeni a kod kolega iz Srbca to je sad već postalo pravilo. Na povratku smo zastali u Derventi na kavu i u večernjim satima se svi sretno vratili u Brod pod vodstvom našeg vodiča Željka Markovića.

Markacisti: Završen SOPI za ovu godinu, 4.srpnja 2024.

Danas su naši markacisti u sklopu projekta “Sigurna i održiva planinarska infrastruktura 2023/2024” koji provodi HPS – Hrvatski planinarski savez postavili posljednji stup s putokazima za ovu godinu i to između Sovskog jezera i Čardaka. Iako smo na raspolaganju imali terensko vozilo brodskog HGSS-a, najteži dio puta morali smo proći pješice, po teško prohodnom terenu noseći u prosjeku dvadesetak kilograma materijala i alata a ni komarci nas nisu štedjeli. Ipak, u manje od tri sata(od 16 do 18:45) odradili smo cijelu akciju krenuvši od doma, uslijedila je vožnja do Oriovčića i dalje makadamom, uspon, kopanje rupe za stup, postavljanje i betoniranje samog stupa, čišćenje okolnih stotinjak metara markirane staze od nabujalog raslinja i povratak do vozila i u dom. U akciji su sudjelovala četiri člana društva a ovim putem zahvaljujemo HGSS Stanica Slavonski Brod na ustupljenom terenskom vozilu i na čije članove i resurse prilikom ovakvih i sličnih akcija uvijek možemo računati.

Velebit, markacija Premužićeva staza , Alan-Ograđenica 21.-23. lipnja 2024.

Svake godine u drugoj polovini 6 mjeseca organiziramo i realiziramo markaciju dijela Premužićeve staze . Dionica duga oko petnaestak km zadatak je koji nam je dodijelio HPS i koji rado i odgovorno redovito odrađujemo.
Petak u jutro dio ekipe krenuo je autima , a ostali su se pridružili navečer.
Mrkvište, planinarski dom u blizini izvora Štirovača već je tradicionalno naša baza iz koje krećemo na markaciju , a poslije odrađenog posla naravno i ispenjemo i pokoji vrh.
Težak i sparan petak završio je promjenom vremena i kišom, no mi smo uspjeli ispeći tradicionalni roštilj , večerati, a onda smo u domu dočekali ostatak ekipe.
Subota je osvanula sunčana i bez sparine, podjelili smo se u dvije skupine pa krenuli na posao.
Prije smo doznali da na našem dijelu ima dosta porušenih stabala i dogovor je bio da
mlađa i jača ekipa sa motornim pilama , škarama i mačetama, krene od Ograđenice jer je to šumovitiji dio staze .
Ostatak ekipe opremljen istim alatkama , osim pilama , krenuo je od spomenika u blizini planinarskog doma Alan.
Dan prekrasan, pogledi još ljepši. More , otoci , velebilje , šumarci, bijeli oblaci ispod nas, nestvarne slike.
No došli smo raditi pa smo se posla i prihvatili.
Bilo je podosta srušenih stabala na stazi .
Kiše , vjetrovi , starost , na žalost i požari uzimaju danak , ali i zaokružen tijek ciklusa u prirodi.
Raslinje kraj staze treba podrezati, mladice skratiti samo onoliko koliko je potrebno da se stazom neometano prođe.
U rano poslijepodne sastale su se obe ekipe na mjestu koje smo nazvali kafić” Dilj ” . Tu se tradicionalno jede, naša Marica kuha kavu , razmjenjuju se informacije i dojmovi obe ekipe.
Ekipa od spomenika sredila je manje raslinje ali trebalo je još prepiliti i maknuti dvanaestak stabala te smo nakon okrijepe krenuli svi zajedno natrag prema Alanu.
Uspješno su sve prepreke uklonjene, a mi umorni ali zadovoljni stigli do planinarskog doma Alan na okrijepu.
Staza prohodna, čista. Posao odrađen, vrijeme poslužilo. Nije moglo bolje.
Navečer , zadovoljni odrađenim, večera i uz muziku i vatru, druženje do dugo u noć.
Čast je i zadovoljstvo članovima PD Dilj gora markirati najljepši dio Premužićeve staze.
Do godine….
Jasminka Janković

Izlet: Velebit, 23. lipnja 2024.

Nedjeljno jutro nakon markacije dio ekipe odlazi prema Ravnom Dabru na još dva dana uživanja u Velebitu , a ekipa iz kombija kreće prema podnožju Šatorine. Cilj je ispenjati vrh a onda put Broda.
Šatorina je pod suncem i vedrim nebom osvojena , medo je viđen, Jasmina sretna , u dvije godine dva puta medo 😄.
Na ravnom Dabru hodali su se dijelovi Premužičke, prema Skorpovcu, Baškim Oštarijama, penjalo na Čeline, kuhao grah, družilo…
Velebit je uvijek i ponovo doživljaj. Kud god krenete ne možete pogriješiti.
Premužićeva staza , Visibaba , Budakovo brdo , Kiza ….sve blizu i sve mami ..Ravni Dabar , ostao je ,a mi dolazimo ponovo , to je sigurno.