2. izlet Male planinarske škole: Papučki jaglaci, 18. ožujka 2023.

Mali Diljski žirevi u subotu (18.3.) su posjetili svoj prvi veliki vrh! Uspeli su se do vrha Lapjak na Papuku. Okupljanje je bilo kod dvorane Vijuš odakle su neki autobusom, a neki automobilima krenuli put Velike. Na samu stazu krenuli smo prebrojavanjem prolaskom kroz “vrata”. Ukupno nas je bilo 74, a malih planinara 40. Savladali smo prvi uspon i stigli do veličkog Starog grada. Tu smo došli do daha, obišli stare zidine i nastavili dalje do vrha Lapjak. Uživali smo u pogledu s Tauberovih stijena, a na samom vrhu djeca su dobila žigove u svoje planinarske dnevnike, te smo krenuli natrag Šulerovim putem do Velike. Na tren smo pomislili da su djeca preumorna za igru na livadi uz potok Dubočanka, no prevarili smo se. Za kraj izleta posjetili smo još i veliki Planinarski dom Lapjak, gdje je upravo bilo završilo otvorenje Papučkih jaglaca.
Još jedan prekrasan izlet, s prekrasnom djecom i dragim, nasmijanim ljudima! I opet, jedva čekamo sljedeći!

ERASMUS+ projekt u našem Domu, 16. ožujka 2023.

Danas smo u našem domu ugostili sudionike ERASMUS+ projekta. Uz nastavnike iz brodske Srednje škole Matija Antun Reljković, sudjelovali su i nastavnici iz partnerskih europskih škola: Lycée professionnel de l’Yser, Francuska, Sredno opshtinsko uchilishte Gjorche Petrov, Sjeverna Makedonija, IIS Francesco Orioli, Italija, Springwood High School, Velika Britanija, Dahlmannschule Bad Segeberg, Njemačka, ukupno oko sedamdeset sudionika .
Cilj je projekta poboljšati socijalnu uključenost osoba starije životne dobi u život zajednice kroz umjetnost i socijalnu pravdu, te osnažiti vezu između starije i mlađe generacije kroz obrazovne aktivnosti i razmjenu primjera dobre prakse.
Planinarsko društvo Dilj gora je jedna od najvećih i najaktivnih zajednica na ovim prostorima, a u sklopu društva su brojni umirovljenici i osobe starije dobi.
Nekoliko naših planinara iz te skupine dočekalo je drage goste te je naša članica i prekaljena planinarka Marica Petričević govorila o društvu , aktivnostima i simbiozi mlađih i starijih članova kako kroz izlete, pohode, tako i kroz radne akcije društva. Bilo je naravno i pitanja o našim aktivnostima. Najzanimljivija je bila činjenica da imamo članove raznih dobnih skupina i da svi zajedno hodamo brojnim stazama i osvajamo vrhove , kako u Hrvatskoj tako i u drugim zemljama.
Nakon ugodnog razgovora krenulo su u šetnju od Doma do antene, šume Striborove i kružno natrag do doma.
Uz prigodnu šetnju i poglede na grad koji su se povremeno ukazivali vratili smo se do doma uz zakusku odmorili na suncu , zahvalili na druženju i ugodno provedenom vremenu .
Bila nam je čast ugostiti goste iz cijele Europe i zadovoljstvo što je naše još malo 100 godišnje društvo dobilo ovakvu prigodu da prezentira svoj rad i simbiozu starijih i mlađih planinara.
Jasminka Janković

Obiteljski izlet Grgurevo u Požegi, 12. ožujka 2023.

Već tradicionalno zaputilo se petero Diljevaca, većinom planinarki u nedjelju 12.3.23. na obiteljski izlet povodom Grgureva, dana grada u Požegu.
Prema pisanju organizatora odazvalo se oko 550 planinara, građana i djece iz 50-tak planinarskih društva s područja Slavonije, Koprivnice i Bjelovara.
Odabrali smo drugu planinarsku stazu koju je vodio Hrvoje Kozarić, na brdo Sokolovac, Vrgovački grad, Seoce, Sv. Vid i natrag, a to je bila teža staza u trajanju 4 sata.
Obišli smo požešku kuću i uživali u besplatnom obilasku uz stručno vođenje.
Vrijeme je bilo prelijepo, a društvo ugodno.

Izlet: Vlašić, 3. do 5. ožujka 2023.

Prošli vikend Diljevci su ispisali svoju verziju “Travničke hronike”. Naš dragi vodič Željko Marković, expert za izlete u Bosnu, nas je poveo na Vlašić. Noćili smo u prekrasnom planinarskom domu Erik Brandis, Galica. Domaćini, Planinarsko Drustvo “Paklarske Stijene” Travnik su nas lijepo ugostili. Premda, zbog dubokog snijega i guste magle do vrhova nismo stigli, hodanja po snijegu, grudanja i veselja nije nedostajalo. Prvi smo dan u društvu lokalne vodičke otišli do kapelice Gospe sniježne, i vidikovca. I vidjeli maglu…🙀 Sutradan smo otišli do Babanovca i uživali u zimskim radostima. ☃️❄ Zatim smo razgledali Travnik, u društvu duhovitog vodiča Marka Bote Bokulić. Posjetili smo rodnu kuću Ive Andrića i izvor Plava voda, poslikali Šarenu džamiju a zatim je svatko “smazao” porciju najboljih ćevapa na svijetu, kod Harija. 😍 Zadovoljni i pomalo umorni krenuli smo put Broda.

1. izlet Male planinarske škole: Šuma striborova

Startali smo s novom generacijom Male planinarske škole. Okupljanje je počelo u 10 sati u Planinarskom domu “Đuro Pilar”
Nakon kratkog upoznavanja i predavanja o ponašanju za vrijeme hodanja šumom krenuli smo put Antene i Šume Striborove. Na žalost, magla nam je nije dozvolila pogled s vidikovca prema Brodu. Zaputili smo se zato dalje polako, ali sigurno do Šume Striborove pazeći putem jedni na druge. Malo smo hodali cestom, malo šumskim putem, preskačući lokvice i učeći kako sigurno proći na klizavim dijelovima. Bilo je dosta blatnjavo, te su Žirevi obećali svoje cipele sami oprati kod kuće. U Šumi Striborovoj smo odmorili, jeli, poigrali se, ali i naučili nešto o osnovnoj planinarskoj opremi od našeg vodiča Gorana Bašića. Uslijedio je povratak do Doma gdje  su mali planinari dobili svoje planinarske dnevnike u kojima će sakupljati žigove sa izleta. Naš prvi izlet je prošao izvrsno, uživali smo u šetnji i druženju, a na kraju izleta obasjalo nas je i sunce.

Izlet: Povelji u pohode – Srebrenik, 19. veljače 2023.

Ovog vikenda naše je društvo organiziralo tri izleta. Jedni su hrabro prtili snijeg na Bjelolasici, drugi su kružili po Dilju a mi smo se zaputili preko kod susjeda. Krenuli smo ujutro u 7h iz Sl. Broda autocestom preko GP Svilaj te prvu jutarnju kavu odlučili popiti u Gradačcu. Naš renomirani vodič Željko koji se uže specijalizirao za izlete u BIH odlučio nas je počastiti ispjanjem kavice u neposrednoj blizini kule Zmaja od Bosne. Zmaja nismo vidjeli ali su se vrata kafića iz nepoznatog razloga zaključala te nismo mogli izaći van neko vrijeme (možda smo naljutili zmaja pa se našalio s nama). U Srebrenik smo stigli točno na vrijeme. Uz sučano I toplo jutro čak nas je I slobodno parkirno mjesto dočekalo tik do Doma kulture gdje se održavao pozdravni govor organizatora. Priključili smo se masi ljudi I krenuli na stazu koja je vodila strmo asfaltnom cetom prema Tvrđavi Srebernik. Kolona je bila zaista dugačka I šarolika, mogli smo vidjeti mnogo naših poznanika planinara iz Kutjeva, Odžaka I Vinkovaca. U tvrđavi nas je dočekao čaj I kolači te veličanstven pogled na Srebrnik I okolicu. Nakon obilaska I uživanja u suncu I pejzažima nastavljamo naš put prema ŠRC Okresanica gdje nas domaćin dočekuje grahom I kolačima. Nakon dodjele priznanja I plesa u kolu vraćamo se samostalno prema tvrđavi gdje nailazimo na dobru dušu Majevice planinarku Fikretu koja nas nesebično vodi do grada kraljevim putem te nam usput recitira Ujevića I Šimića. Naša nova prijateljica koja nam je svima prirasla srcu nam preporuča aščinicu u kojoj su najbolji čevapi te se rastajemo s njom puni topline I razdragani. Cijeli izlet sam kukala kako želim jesti čevape tako da smo I to uspješno obavili I proglasili izlet uspješnim. Ukupno smo prehodali oko 17km što nisam očekivala obzirom da je masovna manifestacija na kojoj je sudjelovalo više od tisuću ljudi.
Anita Majetić