U nedjelju 10.03.2024. nastavili smo s praktičnim dijelom Opće planinarske škole. Drugi izlet vodili su Goran i Siniša i to od Doma na Pljuskaru. Krenuli smo oko 9:30, poslužilo nas je relativno lijepo vrijeme a hodalo je ukupno 35 Diljevki i Diljevaca, od toga 29 školaraca. Na Pljuskari smo imali dužu pauzu koju su neki osim za odmor i objed iskoristili i za uživanje na zip-lineu i ljuljački. Oko 12:30 krenuli smo nazad prema Domu gdje smo se vratili oko 15 sati.
U četvrtak 14.03.2024. u 19 sati u Domu nastavljamo s predavačkim dijelom škole. Na redu su slijedeće dvije teme – “Planine”(Siniša) te “Pripreme za odlazak u planinu”(Goran). Vidimo se!
U 9 kod Doma: Sveta Petka – Marina Pojata, 10. ožujka 2024.
Obiteljski izlet u Požegi, 10. ožujka 2024
OPŠ – Predavanje Alana Čaplara: Povijest planinrastva, 7. ožujka 2024.
U četvrtak 07.03.2024. nastavili smo s predavačkim dijelom Opće planinarske škole. Gost predavač bio je tajnik HPS-a Alan Čaplar koji je održao predavanje o planinarstvu općenito te o povijesti planinarstva. Predavanju su se polaznici OPŠ odazvali u velikom broju što nas izuzetno veseli.
U nedjelju 10.03.2024. nastavljamo s praktičnim dijelom škole, točnije izletom na Pljuskaru. Izlet vode Goran i Siniša a tijekom izleta bit će govora i o kretanju u planinama. Okupljamo se kod Doma u 9 sati. Dobro se pripremite, u prvom redu s adekvatnom obućom. Vidimo se!

U 9 kod Doma: Rastušje, Čapljevik, Djevojački most 3. ožujka 2024.
Izlet: Papuk – Srimušijada, 3. ožujka 2024.
Ovog nas je vikenda bilo svagdje .
Volonteri su sretno stigli na Mljet , hodalo se po Pagu, Požeškoj gori , Papuku , Dilju.
Polaznici opće planinarske škole imali su prvi susret upoznavanja i kratku šetnju do šume Striborove.
Aktivnost kao i skori dolazak proljeća u punom su zamahu .
Nas osam uputilo se na Papuk , tradicionalnu Srimušijadu u organizaciji PD Mališćak iz Velike.
Lijep dan privukao je mnoštvo planinara i hodaća pa smo nas priličan broj oštrim usponom od Lapjaka krenuli na dvije staze .
Naš cilj je bio Češljakovački vis, te silazak prema Trišnjici i lovačkom domu gdje se kao i uvijek dijelio srimuš s jajima .
Odmorili smo i zaputili se putem kraj šumarskog fakulteta usput se diveći proljetnicama kojima je okružen.
Više volimo šumske staze pa nam se put po cesti odužio, a bome sati hodanja i pređeni kilometri su bili iznad očekivanja.
Proljeće je, mogućnosti puno pa svaki vikend ima na biranje destinacija , sati hodanja …vidika ..
Pridružite se.
Jasminka Janković

OPŠ 1. izlet: Šuma Striborova, 03. ožujka 2024.
U nedjelju 03.03.2024. krenuli smo s Općom planinarskom školom. Voditelj škole i dopredsjednik našeg društva Goran Bašić predstavio se polaznicima i upoznao ih s ostalim voditeljima i članovima društva koji će mu pomagati oko provođenja OPŠ. Ukupno 31 polaznica i polaznik koji pohađaju ovu generaciju predstavili su se voditeljima a potom su Goran i naš predsjednik društva Siniša Damjančić održali kratka predavanja o našem društvu, povijesti društva, planinarskom domu “Đuro Pilar” i drugim temama. Nakon pauze i okrjepe uz kiflice i kolače uputili smo se na brzinski izlet preko Antene do Šume Striborove gdje smo napravili kratku pauzu te se kružno vratili nazad do Doma gdje je uslijedilo druženje. Za početak lagano i bez previše napora. U četvrtak u 19 sati nastavljamo s predavačkim dijelom škole kada nam u goste dolazi Alan Čaplar a u nedjelju je u planu izlet na Pljuskaru koji vode također Goran i Siniša. Vidimo se!

Radna akcija kod Doma, 2. ožujka 2024.
Rezime dana – oko 9 smo dočekali gradišćanske školarce s kavom i čajem, a Siniša i Marko su otišli hodati s njima na Pljuskaru. Onda smo mi krenuli s raščišćavanjem glavne sale i pripremom za sutrašnje predavanje OPŠ(slaganje stolica, projektor…), uredila se unutrašnjost doma(podovi, kuhinja, sanitarni čvor..) Od vanjskih radova se trimalo i kosilo, zapalili smo srušeno drvo i korov iza drvarnice, uređivalo se oko žardinjera i cvijeća, a najviše posla bilo je oko četkanja i bojanja ograde na pročelju doma(trajalo je oko 3 sata). Boje je bilo gotovo u kap taman i još jednom hvala Jasmini na doniranoj boji. Dok smo rješavali ogradu ženski dio ekipe je priredio jako dobar ručak koji je svima dobro došao. Poslije smo se još malo podružili i dočekali hodače s Pljuskare. Hvala svima koji su danas sudjelovali.

Vježba prve pomoči SPV Slavonija, 25. veljače 2024.
25.2.2024. u PD Đuro Pilar održana je prva ovogodišnja vježba prve pomoći. Sudjelovalo je 25 vodiča, a iscrpnim predavanjem znanje nam je obnovio i dao odgovore na sve nedoumice licencirani nacionalni instruktor – magistar sestrinstva Marijan Bašić.
Nakon predavanja uslijedile su vježbe pristupa unesrećenom, ABC pregled, reanimacija, zaustavljanje krvarenja, imobilizacija…
Uz pomoć instruktora Marija Perića te instruktorskih asistenata Gorana Bašića i Marije Kelava svi vodiči su uspješno odradili zadane vježbe.

Izlet: Fruška gora, 23.-.25. veljače 2024.
Prošlog smo se petka opremili i pripremili i konačno krenuli na izlet kojem smo se posebno radovali. Opravdano. Bio je to nezaboravan doživljaj.
Od samog dolaska u planinarski dom koji je potrajao malo duže pa smo istražili mjesta i puteve koji baš i nisu bili u ruti putovanja.
Sve je dobro što se dobro završi i Crveni čot, planinarski dom na obroncima Fruške gore naše odredište, dočekao nas je neke prije a neke malo kasnije .
Večera, pjesma , ples i u trenu smo zaboravili lutanja, navigacije i sekiracije.
Subota ujutro oblaci i najava kiše ali mi smo spremni za polazak na stazu.
Dio ekipe ostaje u domu i ide na kraću stazu, a nas ostale čekala je tura koja je zahtjevnija u smislu sati hodanja a i kondicije.
Naši vodiči, domaćini , poveli su nas na obronke prekrasne Fruške gore .
Crvenim srcima označenim stazama koje su kako mi kažemo prepune čas gore čas dole, uspona i silazaka, a kraj staza nepregledna “polja” visibaba , složili smo se neviđeno za sve nas .
Naši domaćini vodili su nas mnogobrojnim obroncima , pokazali nam svoje povijesne znamenitosti. Počastili domaćim delicijama na mjestu s prekrasnim pogledom ,proveli nas kroz turističko termalni kompleks i vratili u dom u sam smiraj dana.
Na povratku već mrak i prekrasan pogled na Novi Sad u nizini.
Cjelodnevni boravak na zraku , u dobrom društvu, aktivno , već pomalo umorni ali zadovoljni i kiša nas je tek poškropila.
Svi na broju , nakon osvježenja uz dobru večeru i iznenađenje od strane domara, odlični muzikaši. Ni traga umoru.
Nakon 36000 koraka , sedam sati aktivnog hodanja, s ljudima koje uz prirodu i hodanje veže prijateljstvo i zajedništvo, umor nestaje.
Opet pjesma , smijeh , prepričavanje anegdota, opušteno kako mi jedino i znamo.
Nedjeljno jutro, pakiranje i polazak za Novi sad.
Sunce nas je dočekalo na Petrovaradinskoj tvrđavi, u gradu lagana šetnja, kavica na korzu.
Dan za opuštanje i sređivanje dojmova. Domaćini koje moram još jednom spomenuti , prekrasni i susretljivi ljudi, maksimalno angažirani opet s nama,… hvala im od ❤️. Nadamo se da ćemo im uskoro moći uzvratiti gostoprimstvo.
Ručak u Novom Sadu i spremni za povratak u stvarnost i svakodnevne obaveze.
Svemu dođe kraj , ali ovaj izlet na Frušku goru svima će ostati u posebnom sjećanju . Još jedan dokaz da ljudskost, susretljivost i ljubaznost nemaju granice.
Jasminka Janković





