Izborna Skupština, 10. veljače 2024.

U subotu 10.2. 2024 g. održana je izvještajno – izborna skupština našeg društva.
Za predsjednika PD Dilj gora jednoglasno je ponovo izabran Siniša Damjančić vršitelj dužnosti predsjednika u protekle dvije godine.
Izabran je i upravni odbor koji će iduće 4 godine raditi i donositi odluke na korist i dobrobit društva.
Sve sekcije društva su podnijele izvješća o radu i aktivnostima u protekloj godini .
Markacisti su aktivno tokom cijele godine radili na čišćenju i označavanju brojnih staza, posebno nakon nevremena koje je učinilo ogromne štete u našim šumama.
Čuvari prirode su također bili izuzetno angažirani i upoznali nas sa svojim radom te biljnim i životinjskim vrstama naših krajeva koje je potrebno zaštititi i raditi na njihovom čuvanju.
Vodič Goran Bašić podnio izvještaj svoje sekcije i istaknuo da su svi planirani izleti u protekloj godini i ostvareni. Hodalo se maksimalno na daljim i bližim destinacijama .
Prošle je godine održana i mala planinarska škola te su i u tome vrlo dobro i aktivno sudjelovalo zahvaljujući interesu djece i roditelja koji su se angažirali na izletima MPŠ.
Blagajnica je izvijestila o prihodima i rashodima društva, izdacima vezanim uz izdavanje monografije koja izlazi uskoro prigodom 100 godina postojanja , uplaćenim donacijama i članarinama.
Anita Majetić sastavila je i ove godine ljetopis izleta. Kako imamo dosta novih članova, pogledali smo aktivnosti i pohode u protekle četiri godine kako bi im dočarali slikom sve ljepote naših hodanja koji čekaju i njih u budućnosti.
Zadnja točka su bile dodjele priznanja i zahvalnica najaktivnijim članovima društva u protekloj godini.
Na kraju smo kako je i red odali priznanja našim veteranima i dugogodišnjim članovima za aktivnost dugi niz godina uručivši im zajedničke fotografije svih članova društva.
Kako i priliči , a kako je običaj nakon skupštine slijedila je zakuska i zabava uz izvrsne tamburaše .
Svih generacija i uzrasta ovo društvo može biti zadovoljno i ponosno na svoje članstvo. Naš rad, entuzijazam, zajedništvo, zanimanje za daleke izlete, hodanja po lokalnim stazama , radne akcije, odazivi na pozive drugih društava.
Sve to smo mi , sto godina aktivni planinari PD Dilj gora u planinarskom domu Đuro Pilar u Popovićevoj šumici.
Jasminka Janković

100 Diljevaca na Pljuskaru, 4. veljače 2024.

Šta reći za dan kad se skupi stotinu ljudi koji žive prirodu i hodanje. Nezaboravno 🫶.
Sunce , radost druženja i koraka, priroda koja daje tek naznake buđenja.
Hodate pet sati a to vam prođe u trenu. Oko vas su ljudi koji vole isto što i vi. S kojima je svaki taj sat i kilometar prošao u smjehu i veselju i vi jednostavno volite svaki taj napor ako on uopće postoji .
………
Možda ste ponekad i umorni , koljena , zglobovi šalju signale , možda mislite” drugi put ću pametnije” 😉😅..
Ali nećete. Do drugi put ste zaboravili i žulj i skuhane noge i mišiće koji zatežu, sav slatki umor ako ga je i bilo.
I ujutro već razmišljate o novim stazama .
Destinacijama , izletima na koje mislite s ushićenjem , izazovima, vrhovima , ma i brdima koja nisu zahtjevna ali su mjesta gdje volite biti .
Gdje vaše noge , tijelo…um zajedno sa “vašim” istim takvim ljudima puni baterije i
zaboravlja sve ono prije i živi samo taj i baš taj trenutak.
Mi hodamo , ali mi se i družimo. Naši izleti na dalje destinacije nisu samo gojzerice, vrhovi , napor. Silni sati hodanja.
Planinari nisu samo opsjednuti osvajanjima vrhova , kilometara i vidika.
Mi smo oni koji poslije zadovoljstva hodanja , slatkog umora volimo i onaj dio opuštanja, druženja, pjesme , plesa , zajedništva.
Jer mi smo prije svega obitelj.
Planinarska obitelj, koja zajedno hoda , spava , jede , opušta se, živi prirodu i sve ono što opisuje ljude koje je spojio zajednički interes i ljubav prema vidicima, prijateljstvu i druženju.
“Ekipa” u punom smislu riječi, različitih uzrasta i godina koju vežu daljine , uzbrdice , nizbrdice , vrhovi , vidici , neumorne noge i prije svega volja i želja za novim susretima s prirodom i ljudima naravno. 🚶🌳🌲⛰️🏔️

Snimanje jubilarne fotografije, 4. veljače 2024.

Danas nam je bio poseban dan. Kako smo godinu počeli tako i nastavljamo.
Obilježavanje stote godišnjice planinarskih pohoda našeg društva traje cijelu ovu godinu.
Danas je bio dan za zajedničku fotografiju svih članova društva koja će krasiti stranice monografije i izlet pod nazivom “Sto planinara na Pljuskari “.
Na radost i zadovoljstvo svih okupio nas se veliki broj te smo odradili fotografiranje i spremili se za pohod na Pljuskaru.
Prizor je bio za pamćenje .
Stotinu Diljevaca spremnih za Diljske staze , svih uzrasta i godina.
I oni koji više aktivno ne hodaju danas su si dali truda.
Dvije podjednake grupe krenule su put Pljuskare.
Jedna od doma, a druga kraćom stazom koja vodi od Glogovice .
Raspoloženi i lakih nogu krenuli smo i jedni i drugi..
Ekipa iz Glogovice je stigla prije pa nas je dočekala vesela vatra i puni stolovi ića i pića.
Druženje je proteklo onako kako je i zamišljeno.
Sve generacije planinara zajedno u razgovoru, smjehu , prepričavanju planinarskih doživljaja, planovima..
Milina za vidjeti..
Pljuskara je danas bila kao mravinjak ..
Ispunjena ljudima koji prirodu i hodanje istinski žive i u njoj uživaju.
Hodati , družiti se , boraviti u prirodi i osvajati nova i stara prostranstva cilj je, želja i ljubav svakog planinara..
Mi nastavljamo dalje.
Idući je vikend Skupština društva , dolaze gosti planinari iz Zagreba kojima treba pokazati naš Dilj.
Nema predaha. Proljeće stiže, hodanje i nove destinacije zovu.
Mladi smo tek sto godina 😊
J.J

Planinarska večera u medijima

Našu planinarsku večeru povodom stote obljetnice organiziranog planinarstva u Slavonskom Brodu popratili su i lokalni mediji – tjedne novine Posavska Hrvatska i web portal Plusportal. Zahvaljujemo Mariji Radošević(Plusportal) i Marinu Kovačeviću(Posavska Hrvatska) što nas prate i podržavaju.

Poveznica na članak na Plusportalu:

https://plusportal.hr/zivot/oni-su-neka-posebna-sorta-51716

Članak iz Posavske Hrvatske:

Planinarska večera povodom obilježavanja 100. godišnjice organiziranog planinarstva u Slavonskom Brodu, 27. siječnja 2024.

🥾💪⭕️
Kao i na svakom planinarskom okupljanju, uvijek nezaboravno; puno plesa, veselja i dobrih vibracija…
Podij koji se nije praznio…🕺💃
A malo smo i preispitali znanje planinarskim mini kvizom i natjecanjem u vezivanju čvorova.
Slike govore više od riječi.
😆
Ps. Čvorove je najbolje svladao Samir Nuspahić a pobjednici u kvizu su Dalija, Martina, Vlasta, seke Željka i Ivana, Saša, Laco i Gažo.. ekipa za “štreberskim stolom” broj 11 iz prvog reda kodnog naziva “Juniori” 👏👏👏

Vinkovo u Vinogorju, 21. siječnja 2024.

Klaster Slavonska košarica, turistička zajednica grada Slavonskog Broda i Planinarsko društvo Dilj gora te brojni naši sugrađani i gosti
zajedno su danas obilježili dan zaštitnika vinograda i vinogradara.
“Sveti Vinko daj nam roda i ovoga goda..
Mi smo te zazvali i lipo te se spomenuli.
Propisno po Vinogorju prošetali, lozu blagoslovili, pojeli , popili, zasvirali i zapjevali .
Nek nam i ove jeseni trsovi donesu slatkoga grožđa da u zdravlju i veselju nazdravimo , po brdima i planinama hodimo.
Zajedno sa vrijednim vinogradarima plodove njihova truda i do godine u ovo doba u ovako dobrom društvu ispijemo.
U zdravlje 🥂.