Diljske Lisice: Posvuda, 04. svibnja 2025.

U nedjelju 04.05.2025. na zakazanu markacističku akciju uređenja dionice SPP-a odazvalo se 14 članova društva. Podijelili smo se u tri grupe pod vodstvom Brane, Đuke i Željka i odradili sve što smo planirali. Prva grupa rješavala je dio od raskrižja puteva od Antene prema Petnji i Pljuskari i dalje prema plinovodu, druga od Vinčazovića i Prčivragovića(nije šala) do Grižića i prema Lovčiću a treća na potezu Čapljevika i Počivaljke prema Djevojačkom mostu i Čardaku. Vrijeme nas je poslužilo, sunčano i ne previše vruće iako se pomalo osjetila nadolazeća promjena vremena ali srećom kiše nije bilo. Komarci su nažalost bila posebna priča, ali u popodnevnim satima sve tri ekipe se se vratile u dom čime je akcija uspješno završena. Zahvaljujemo svima koji su se odazvali i nadamo se i dobrom odazivu i na buduće markacističke akcije.
Prilika da date svoj doprinos dolazi već iduće nedjelje 11.05. kada smo domaćini markacističke akcije solidarnosti i u pomoć nam dolaze kolege markacisti iz drugih slavonskih društava. Svi ste dobrodošli sudjelovati a zainteresirani se mogu javiti Siniši ili Brani kako bismo znali organizirati logistiku i potrebnu količinu obroka i pića po završetku akcije.

Izlet: Dinarska planinarska obilaznica, 01.-04. svibnja 2025.

Jaka ekipa od 11 ljudi PD Dilj Gora krenula je u četvrtak 01.05.2025. putem Dinare, neki s ciljem obilaska nove obilaznice, a neki “samo” radi hodanja.
Usput smo svratili i na vrh Poštak 1425 mnv.
Vrijeme nas je lijepo poslužilo, a ekipa je bila nabrijana i vesela.
Dinara nas je još jednom počastila divnim iskustvima i nezaobilaznim vjetrom.
Malo za reći da smo ju prehodali cijelu, prehodali smo i više od onoga što ova planina nudi.

MPŠ: Petnja, 03. svibnja 2025.

Naša mala školica bila je na još jednom izletu. Ovaj put hodali smo kratku ali slatku turu oko jezera Petnja. Vodio nas je Goran, uz pomoć vodiča Anite i Josipa te Kreše iz HGSS-a. Dan je bio savršen za hodanje. Sunce nas je grijalo pa su i mali planinari bili puni energije. Pomrsili smo planove ribičima svojim zvonkim glasićima. Dok je jezero bilo mirno i uspavano, kolona narančastih majica budila je sve pred sobom. Na našu graju odazvala bi se pokoja žaba iz jezera. Brzo smo odhodali krug, nije bilo predugih pauza, jer smo nažalost imali (b)rojnu pratnju komaraca.
Došavši na livadu ispred Šumarske kuće na scenu je stupio Bruno Brinzej kojem ovim putem i zahvaljujemo na zabavnim igrama koje nam je priredio. Podijelio nas je u tri ekipe zvučnih imena: Divlje svinje, Vukove i Medvjede. Žestoko smo se igrali i borili kako i priliči imenima grupa. Zaboravili smo i na komarce: skačući u vrećama, povlačeći uže, bacajući frizbi i kolute. Pobjednik na kraju nije ni bio važan. Najvažnije je bilo provesti dan u aktivnostima u prirodi, družiti se i vratiti se kući umoran ali s osmijehom na licu. Vidimo se iduće subote.
Ivana Kulaš – Krešić

“Od Ivane do Tadije”, 27. travnja 2025.

U nedjelju 27. svibnja 2025. održali smo naš tradicionalni pohod “Od Ivane do Tadije” kojim odajemo počast velikanima brodske ali i svjetske književnosti Ivani Brlić – Mažuranić i Dragutinu Tadijanoviću. Oko 150 sudionika iz desetak planinarskih društava su kao i uvijek imali na raspolaganju tri staze a većina hodača izabrala je najdužu opciju koja povezuje ljetnikovac Brlićevac i rodnu kuću Dragutina Tadijanovića. Da sve prođe bez problema što se jela i pića tiče pobrinula se kao i uvijek odlična logistika a na sudionike pohoda pazili su članovi HGSS Stanica Slavonski Brod . Srećom po sve, posla i intervencija nije bilo iako je teren na određenim mjestima bio težak – strm i klizav zbog blata. To smo i očekivali s obzirom na vremenske neprilike proteklog tjedna ali barem nam je sama nedjelja bila ugodno topla i sunčana.
Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način sudjelovali u manifestaciji i nadamo se kako ćemo se nagodinu vidjeti u još većem broju.

Čuvari Diljske prirode: Uklanjanje otpada sa staze OIDT, 23. travnja 2025.

Akcija naših čuvara prirode i ostalih planinara i građana na uklanjanju smeća na Kotliću i Hrastiću odrađena je vrhunski . Kontejner Komunalca je prepunjen , a u dovozu je pomogao naš planinar Ražek. Žalosno je koje su to količine građevinskog i ostalog otpada uključujući namještaj i prozore . Hvala vrijednoj desetorki !!!

 

12-19. travnja 2O25. – Volonterski centar, NP Mljet

Volontirati u nacionalnom parku i ujedno obići i uživati u prekrasnim stazama , vidicima i plažama najšumovitijeg otoka našeg Jadrana uvijek nam je čast.
I ove godine iako u nešto manjem broju , u velikom tjednu smo odradili i dali djelić volonterskog doprinosa na ovom krasnom otoku.
Održavanje planinarskih staza , šumskih prosjeka u svrhu zaštite od požara, čišćenje pješćanih plaža, u velikoj mjeri odrađuju upravo volonteri iz cijele Hrvatske.
Planinarska društva, razne udruge i pojedinci imaju prilike uz rad uživati u obilasku otoka pa smo tako i nas 6 uz pomoć dvije volonterke iz Zagreba doprinijeli ljepoti nacionalnog parka.
Uređivali smo okolicu volonterskog centra, planinarsku stazu ,strmu prosjeku iznad velikog jezera. Čistili plažu od smeća koje tokom godine struje donesu iz Crne gore, Albanije .
Naravno da smo imali vremena i za obilazak otoka , šetnju krasnim planinarskim stazama , poglede s vrhova i vidikovaca , vožnju brodom po velikom i malom jezeru unutar otoka .
Slike govore više od riječi, pa za sve one koji nisu bili a imaju želju posjetiti Mljet spojiti ugodno s korisnim vrlo je jednostavno . Nacionalni park Mljet prima volontere. Prijavite se na vrijeme i eto vas tamo gdje je vrijeme pojam koji se mjeri samo u dolasku i polasku.
Vidike i ljepotu treba doživjeti.
Jasminka Janković

Izlet: Žumberačko gorje, 12.-13. travnja 2025.

Još jedan u nizu fenomenalnih izleta našeg vodiča J.Krešića odigrao se 12. i 13. travnja na Žumberačkom gorju. Nas 21 krenulo je prema selu Sopote gdje nam se priključila i naša Zagrebačka desetorka. Krenuvši na stazu Žumberak nas je odmah počastio vizurama i zvukovima čarobnog slapa uz kojeg smo se penjali jedan dio staze. Prvi dan smo posjetili dva vrha Pliješ i Ječmište. Nakon cijelodnevnog uživanja na stazi navečer smo se opustili uz logorsku vatru i izvrstan roštilj u PK Scout, koja je nas je oduševila svojom okučnicom. Drugi dan izleta posjetili smo vrh Sveta Gera s kojeg je pucao pogled na Sloveniju. Nakon uspješno završene ture slijedio je izvrstan ručak i polazak kućama, ispunjeni i sretni kao i uvijek.

 

MPŠ 2025. – Eko akcija na Sv, Petki, 12.travnja 2025.

Mala planinarska škola-ekološka akcija, subota 12.4.2025.
Lijep sunčan subotnji dan pratio nas je na izletu Male planinarske škole.
Iz ulice Kotlić krenuli smo na uspon, a zatim na spust šumom do izletišta Sveta Petka.
Naši mali planinari putem su vrijedno skupljali sitni otpad. Jedan od ciljeva izleta bio je da svatko pokupi barem jedan komad sitnog otpada kako bi planinarska staza bila čista, a šetanje ugodnije. Ideja je nastala iz projekta “Pick one, leave none” (“Pokupi jedan, ne ostavi nijedan”).
Pokupili smo smeće i oko Svete Petke, uredili izvor i okoliš, očistili bazen, igrali graničar i kviz o zaštiti bilja i životinja Dilj gore.
Vratili smo se istom stazom natrag. 23 polaznika Male planinarske škole uz dvoje Diljskih žireva, nekoliko roditelja te troje odraslih planinara uspješno su savladali strmi uspon i nizbrdicu.