U 9 kod Doma: Cinkovac, 6. travnja 2025.

Današnje nedjeljno jutro u našem planinarskom domu kao i uvijek živo uz kavu i dogovore . Markacista se okupio priličan broj jer približava se naša manifestacija “Od Ivane do Tadije” pa se staza i marka moraju urediti .
Ostatak hodaća odlučio se za šetnju od Zdenaca do Cinkovca, najvišeg vrha Dilj gore.
Kako nam je naš “pokojni” Papa hrast s te točke polaska bio blizu prošetali smo do našeg petstogodišnjaka.
Sad kad je “legao” da odmori od neumornih stoljeća odolijevanja svim izazovima vidljivo je da ga rijetko ko obilazi .
Mi smo mu eto odali počast svojim dolaskom, a iz svojih čuturica nazdravili za vječnu uspomenu na legendu o Papa hrastu.
Uputili smo se nazad prema uređenom odmorištu Tuk gdje je vatra već veselo pucketala , a kako je sjeverac danas imao svoj pir, na brzinu smo pojeli nešto i krenuli prema Cinkovcu.
Cijelim putem vidljivi šumski radovi ali srećom do samog vrha put prohodan i začuđujuće suh , pa smo prašni i propuhani tek kratko odmorili na vrhu Dilja i krenuli nazad.
Lijep dan uz sunce i vjetar ,
staza koju većina od nas nije nikad prošla . Tuk koji smo otkrili kao uređeno mjesto za odmor ,a mi naravno zadovoljni promjenom krenusmo put našeg doma.
Tamo naravno još koja putna , dogovori, planovi .
Još jedna aktivna nedjelja, baš onakva kakvu volimo. 🌳⛰️🌲🪵
Jasminka Janković

Diljske Lisice: Pribudovac i Sv. Petka, 6. travnja 2025.

Pošto je naš tradicionalni pohod “Od Ivane do Tadije” sve bliže i bliže a samim time vremena za urediti stazu sve manje i manje, Diljske lisice okupile su se ove nedjelje u velikom broju – čak 15 članova podijeljenih u 3 grupe odradilo je veliki posao uređenja naše prve obilaznice. Kako su radovi na uređenju počeli još prošle nedjelje, jučer nam je za urediti i markirati ostao veći dio staze ali s obzirom na veliki odaziv, sve planirano smo uspjeli riješiti u jednom danu.
Prva grupa pod vodstvom Brane krenula je od izvora svete Petke pa gore prema Pribudovcu, druga koju je vodio Đuka u susret prvoj grupi od Rastušja prema Pribudovcu a treća grupa koju je vodio Ivan riješila je dio od Šume Striborove do Rastušja. Vrijeme nas je više-manje poslužilo – dan više zimski nego proljetni s niskim temperaturama i jakim vjetrom koji je pojačavao osjet hladnoće ali barem smo imali suhu i sunčanu nedjelju. Akcija je završila nešto prije 14 sati kada se i posljednja grupa vratila u dom i razdužila markacistički alat i opremu.

MPŠ 2025. – Čardak, 5. travnja 2025.

Mala planinarska škola, generacija 2025. ide dalje. I to samo kako. Danas smo zajedno s malo većim planinarima iz Osnovnih škola Ivana Brlić Mažuranić i Ivan Goran Kovačić pješačili od Ljeskovih voda do vrha Čardak. Nakon što su dobili upute za izradu improviziranog skloništa – bivka, pet grupa mladih planinara se razletjelo širom šume i prionulo zadatku. Mobitel se koristio samo za određivanje sjevera, a za sve ostalo zaslužna je mašta, timski rad i puno dobre volje. Pet sati u šumi za 30ak djece je proletjelo. Rezultati apsolutno impresivni – pogledajte i sami. I iako je danas formalno pobjedu odnijela ekipa “A je to”, pobjednici su svi. Čestitamo, bili ste odlični!

MPŠ 2025. – Posjet HGSS stanici Slavonski Brod – 25. ožujka 2025.

Mislite da naši mali školarci miruju preko tjedna? Prevarili biste se i to dobrano. Danas su išli u posjet HGSS Stanica Slavonski Brod i isprobali penjanje po umjetnoj stijeni(boulderu) i jako im se svidjelo. Bilo ih je više od dvadeset i svi su uživali u penjanju. U pauzi između penjanja jedan član Stanice, inače član našeg društva školarcima je govorio nešto više o Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja i saznali su mnogo novih i zanimljivih informacija. Hvala brodskom HGSS-u što je našim školarcima omogućio ovu vrstu fizičke aktivnosti i nadamo se kako će školarci imati još prilike za penjanje. Sudeći po fotografijama koje dokazuju zavidne penjačke vještine, za desetak godina moglo bi biti novih članova u brodskom HGSS-u – nitko sretniji od nas!

Izlet: 43. Papučki jaglaci , nedjelja 23. ožujka 2025.

Dan koji nije obećavao u polasku ,a nas pun autobus ipak se nadao vedrom i veselom danu na obroncima Papuka.
Tako je i bilo. Stigli smo u Veliku , oblaci su već bili u daljini, a do planinarskog doma Lapjak popeli smo se u punom sjaju lijepog sunčanog dana.
Mnoštvo planinara sa svih strana, Hrvatske , Bosne , Slovenije, Srbije , Mađarske već je bilo spremno za 7 staza koje su bile u ponudi.
Staza jaglaca, Jankovac, Češljakovački vis, Trišnjica, Staza iznenađenja …..
Za planinare ali i za nedjeljne šetače s djecom , starije osobe , one koji jednostavno žele taj dan provesti u prirodi za svakog je bilo izobilje mogućnosti.
Pozdravni govori , tradicionalni planinarski doručak , a potom smo svako po svojoj odluci odabrali stazu te krenuli obroncima Papuka.
Jaglaca , medvjeđeg luka, proljetnica i buđenja prirode na svakom koraku.
Papukom se na sve strane razmililo mnoštvo ljudi svih uzrasta .
Kao i uvijek uz ponudu hrane i pića , muziku i ples po povratku sa staza opustili smo se , podružili , zaplesali i zapjevali te se pred kraj dana zadovoljni cjelodnevnim boravkom u prirodi zaputili doma.
Bilo nas je preko sedamdeset ,pun autobus , nekoliko auta, što samo dokazuje koliko smo aktivni i da s proljećem kreću dalje i bliže destinacije , a mi uvijek spremni.
Bliži se i naš tradicionalni pohod od “Ivane do Tadije “
27.4. sve vas koji nas pratite srdačno i od sveg srca očekujemo na našoj manifestaciji .
Pridružite se , vidimo se.
Jasminka Janković

2. izlet Male planinarske škole – “Papučki jaglaci” – 22. ožujka 2025.

Prošli vikend zbog lošeg vremena nije bilo planinarenja za naše male školarce pa su ovu subotu jedva dočekali. Skupilo nas se oko 45 zajedno s roditeljima. Busom do Velike, na prve Papučke jaglace za najveći dio školaraca. Iako nam je kiša i sada prijetila, ipak nam se vrijeme smilovalo. Hodala se staza preko Veličkog grada i Tauberovih stijena do vrha Lapjak te natrag Šulerovom stazom. Bilo je strmina i stijena, šume i svakojakog cvijeća. Mali vodiči su se okušali i u korištenju opreme, toki-vokiji su baš zanimljiva stvarčica, sve nužne informacije su Orao, Žabica i drugi uredno zamjećivali i prenosili dalje. Diljski žirevi, vidimo se sljedeće subote!

MALA PLANINARSKA ŠKOLA 2025.

U subotu 8. ožujka krenuli smo s još jednom Malom planinarskom školom, trećom po redu. Okupilo se 30-ak djece i nakon kratkog upoznavanja s društvom, voditeljima, pravilima ponašanja i opremom, odmah smo krenuli na stazu. Staza je bila kratka, od doma do Šume Striborove i natrag, ali mali školarci su se odmah okušali u vođenju, ponašanju, zaštiti okoliša i upoznavanju znakovlja u prirodi. Na kraju bijahu i gladni, i žedni i umorni, ali nadasve zadovoljni. Također i roditelji, ali i voditelji. Za prvi puta odlični, a sljedeće nedjelje idemo i malo uzbrdo. Vidimo se u subotu!

Pohod “100 Dilja, 100 Diljem”- 1 etapa, 9. ožujka 2025.

Vikend ispunjen planinarskim aktivnostima počeli smo u subotu prvim izletom Male planinarske škole a nastavili u nedjelju pohodom po prvoj etapi naše najmlađe obilaznice “100 Dilja, 100 Diljem”, nastalom u čast stogodišnjice našeg društva koju smo obilježili prošle godine. Iako ispočetka nismo očekivali velik odaziv na kraju smo se ugodno iznenadili jer je u pohodu sudjelovalo stotinjak planinarki i planinara ne samo iz Broda i okolice nego i Zagreba, Rijeke, Vinkovaca i drugih dijelova Hrvatske. Ta činjenica nam godi i dovoljno govori kako je rad našeg društva prepoznat diljem naše domovine. Stazu u dužini od 19 kilometara od groblja u Novom Topolju do jezera Ljeskovih voda za nešto više od šest sati hoda svi su prošli bez problema a ugodno i toplo vrijeme nas je zbilja poslužilo. Po završetku pohoda pored jezera organiziran je roštilj i tekuća okrjepa za sve sudionike te kratko druženje.
Zahvaljujemo svim sudionicima što su nam došli u posjet i hodali s nama, svima koji su sudjelovali u organizaciji i logistici, našim vodičima i HGSS Stanica Slavonski Brod koja nam uvijek pruža podršku i prati nas na svim našim pohodima i planinarskim događanjima.

Izlet: Vlašić, 1.-2.3.2025.

Prošlog vikenda vodič Željko vodio nas je na Vlašić. Krenuli smo “ranim jutrom pola 6” prema Vitezu gdje smo se trebali susresti sa lokalnim vodičem i domaćinima doma u kojemu smo odsjeli nedaleko Viteza. Cijelim putem nas je pratila kiša, prestajala bi samo kada bismo ušli u tunel 🤣 U Vitezu smo se susreli sa domaćinima te saznali smo da su na stazi koju smo trebali hodati odnosno od Galice do vrha Vlaška Gromila uvijeti za planinarenje nepovoljni, vidljivost nikakva a snijeg pada kao “krpe”. Željko i naši domaćini su brzo smislili nove aktivnosti kako bi upotpunili dan pa smo tako otišli u posjet selu Guča Gora koje je proglašeno jednim od najljepših sela u BiH. Posjetili smo samostan i kušaonicu, kupili pregršt domaćih proizvoda iz raznih OPG-ova te poznati vlaški sir. Večer smo proveli veselo u društvu domaćina, dom je bio topao a hrana izvrsna. Domaćini su bili jako gostoljubivi te se ovim putem zahvaljujem svima što su odvojili svoje vrijeme i dali svoj trud. U nedjelju nas je dočekalo vedro vrijeme te smo uživali hodajući Vlašićem, sunce nas je iznenadilo pa su neki od nas čak malo i boje dobili. Neću puno pisati o stazi jer su dolje slike a one govore ono što ne mogu riječima opisati ni najveći pisci i pjesnici a kamo li ja. Nakon hodanja smo išli na ručak u etno selo Čardaci koje nas je oduševilo svojim detaljima i ponudom… Na izletu nas je bilo 30-ak a imali smo i goste iz Novog Sada koji su došli do Sl. Broda i uputili se sa nama u avanturu.

U 9 kod Doma, 23. veljače 2025.

Ovaj nas je vikend kao uostalom vrlo često, bilo svagdje . Ekipe u Gorskom kotaru, Španjolskoj , nekoliko lokacija na Dilju.
Mi koji smo ostali na našoj Dilj gori krenuli smo starim i poznatim stazama iz dva pravca kamo nego na Pljuskaru.
Dio ekipe iz Glogovice stigao je prvi i kako je i red vatra nas je dočekala.
Mi ostali krenuli smo od antene obilazeći blato kojeg ima na pretek jer šumarska mehanizacija promijenila je neke dijelove staze i ceste do neprepoznatljivosti.
Radovi i sjeća u šumi moraju biti , to je jasno, no nama koji tu hodamo , odmaramo i znamo svaki djelić staze od prije , put više nije isti onaj kojim žmireći možeš doći do Pljuskare.
No što je tu je. Hodali smo onako kako smo mogli. Proveli dan u prirodi pa iako vjesnika proljeća još nema , šuma još spava i tek poneki pupoljak i naznaka lista, mi smo uz veseli žamor putem i okrijepu kraj vatre aktivno proveli nedjelju .
Idući vikend na redu je Vlašić i naravno uvijek dostupni naš Dilj, ili ko gdje poželi. Zna se da kod nas destinacija i volje nikad dosta .
Proljeće i priroda zovu.